• rozwiń

Zabawne animacje, kilka nowinek i porażająca cena. Dziewięć rzeczy o nowych iPhone'ach

Prezentacja iPhone'a X Odtwórz: Prezentacja iPhone'a X
Prezentacja iPhone'a X "Źródło: CBS"

iPhone 8, 8 Plus, jubileuszowy model X oraz Apple Watch 3 - to najnowsze urządzenia zaprezentowane przez Apple'a. Dostępne w sprzedaży będą już wkrótce, jednak ich cena robi wrażenie. Poniżej przedstawiamy dziewięć najważniejszych punktów dotyczących nowości od giganta z Cupertino.

1. Nowe iPhone'y

We wtorek w Apple Park, siedzibie firmy w kalifornijskim Cupertino, zaprezentowano nowe modele iPhone'ów 8 i 8 Plus.

Smartfony korzystają z opracowanych przez Apple sześciordzeniowych procesorów A11 Bionic, które mają być o 70 procent szybsze niż A10.

Podobnie jak iPhone 7 i 7 Plus, urządzenia są wodo- i pyłoodporne.

Oba modele zostały wyposażone w wyświetlacze Retina HD: 4,7-calowy (iPhone 8) i 5,5-calowy (iPhone 8 Plus). Urządzenia obsługują technologię True Tone, pozwalającą na automatyczne dostosowywanie jasności wyświetlacza do poziomu oświetlenia.

Głośniki stereo smartfonów mają zapewniać o 25 procent głośniejszy dźwięk i głębsze basy.

Podwójne tylne kamery iPhone 8 mają pozwalać na kręcenie filmów w jakości 4K przy 60 fps i HD przy 240 fps. W połączeniu z nowymi żyroskopami i usprawnioną technologią renderowania obrazu aparaty mają pozwalać na sprawną obsługę rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Oba modele trafią do sprzedaży 22 września, w Polsce zaś dostępne do zamówienia mają być 29 września. Za iPhone 8 o przekątnej 4,7 cala będzie trzeba zapłacić od 3479 zł, za iPhone 8 Plus o przekątnej 5,5 cala - od 3979 zł. Wcześniej, 19 września, ukaże się iOS 11.

2. Na rocznicę

To niejedyne modele nowych smartfonów zaprezentowanych we wtorek. W Apple Park pokazano bowiem także iPhone X, który został przygotowany na 10. rocznicę premiery pierwszego smartfona.

Smartfon wyposażono w 5,8-calowy wyświetlacz od brzegu do brzegu z rozdzielczością 2436x1125 (458ppi), szklaną przednią i tylną obudowę i metalowe krawędzie.

Nowy iPhone przegrywa jednak z Samsung Galaxy Note 8, jeżeli chodzi o jasność w nowym ekranie. W przypadku urządzenie koreańskiej firmy wynosi ona aż 1200 nitów i zdaniem specjalistów DisplayMate, to "najjaśniejszy wyświetlacz z jakimkolwiek mieliśmy do czynienia". Dla porównania, iPhone X dysponują 625 nitami.

3. Pokaż twarz

Model X wyposażono w podwójny procesor A11 Bionic Neural z możliwościami uczenia się, przystosowany do rozpoznawania twarzy użytkownika.

Twórcy zapowiadają, że dzięki sensorom 3D i czujnikom podczerwieni systemu Face ID (zastępującego dotychczasową identyfikację na podstawie odcisków palców) nie będzie się dało oszukać obrazem ani trójwymiarową maską właściciela.

Zabezpieczenie ma działać również w ciemności.

Poza samym smartfonem ma on również chronić Apple Pay.

Poboczną funkcją systemu mają być Animoji – animowane emoji odzwierciedlające zmiany wyrazu twarzy użytkownika. Co ciekawe, w trakcie prezentacji na scenie pierwsza próba Face ID okazała się niepowodzeniem i konieczne było wykorzystanie drugiego smartfonu.

4. Bez przycisku Home

W nowym dziecku Apple'a znajdzie się podwójna tylna kamera 12MP z optyczną stabilizacją obrazu i cztero-LED-owym fleszem. Najnowszy model flagowy iPhone'a korzysta z systemu iOS 11.

Co ważne, smartfon nie ma znanego z wcześniejszych produktów Apple przycisku Home, którego funkcję we wszystkich aplikacjach przejęło przesunięcie palcem w górę.

5. Ładowanie bezprzewodowe

Modele iPhone 8 Plus i iPhone X mają być pierwszymi smartfonami Apple umożliwiającymi ładowanie bezprzewodowe.

Dodatkowo iPhone X ma gwarantować o 2 godziny dłuższe działanie baterii niż iPhone 7.

6. Wysoka cena

Produkt w cenie 999 dolarów trafi do sprzedaży za oceanem 3 listopada. Według informacji dostępnych na stronie producenta, w Polsce będzie trzeba za niego zapłacić od 4979 zł. Nie wiadomo jednak kiedy będzie można zamówić urządzenie nad Wisłą.

Branżowy serwis Mashable zwraca jednocześnie uwagę, że podane wyżej ceny dotyczą urządzeń z 64 GB pamięci. Za iPhone'a z 256 GB pamięci będzie trzeba zapłacić więcej, bo 1149 dolarów. Polska cena to 5729 zł.

7. Inteligentny zegarek

Poza smartfonami, we wtorek pokazano także Apple Watch 3, który wyposażono w technologię LTE, pozwalającą urządzeniu na łączenie się z sieciami komórkowymi bez pośrednictwa smartfona.

Umożliwi to wykonywanie połączeń telefonicznych i odbieranie wiadomości z użyciem zegarka, obsługę głosu Siri, a także słuchanie muzyki z Apple Music bez konieczności jej uprzedniego pobierania.

Funkcję anteny LTE pełni wyświetlacz, co pozwoliło zachować rozmiar poprzedniego modelu. AW3 wyposażono również w bardziej wydajny dwurdzeniowy procesor, pozwalający utrzymać 18-godzinne działanie baterii na pojedynczym ładowaniu. Urządzenie trafi do sprzedaży 22 września, a jego cena w zależności od wybranej długości paska na nadgarstek i opcji będzie zaczynała się od 1599 zł.

8. Premiera systemu

Zegarek korzysta z systemu WatchOS 4. Obok licznych funkcji fitnessowych towarzyszące systemowi aplikacje mają również umożliwiać monitorowanie rytmu serca. W razie wykrycia arytmii lub zaburzeń mogących wskazywać na ryzyko zawału aplikacja wystosuje ostrzeżenie dla użytkownika.

Premiera WatchOS 4 zapowiadana jest na 19 września.

9. Wsparcie telewizora

Obok nowego modelu inteligentnego zegarka firma ujawniła również Apple TV 4K oferujące wsparcie zarówno HDR 10, jak i Dolby Vision. Telewizor wyposażono w procesor A10 Fusion. Gry i aplikacje na Apple TV 4K będą dostępne w Apple Store.

Zamówienia na nowy model będzie można składać od 15 września. Cena za Apple TV 4K z pamięcią 32 GB wyniesie 849 zł, zaś z 64 GB - 949 zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane