• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Popularne aplikacje na Androida zbierają dane i śledzą

Szulecki: uwaga na linki do aplikacji Odtwórz: Szulecki: uwaga na linki do aplikacji
Szulecki: uwaga na linki do aplikacji "Źródło: TVN24 BiS"

Popularne aplikacje na Androida - w tym Twitter, Snapchat, Tinder i Spotify - śledzą użytkowników bez ich zgody i wiedzy - poinformował zespół naukowców z Uniwersytetu Yale i francuskiej organizacji pozarządowej Exodus Privacy.

Uniwersytet Yale poinformował we wspólnym oświadczeniu z Exodus Privacy, że rezultatem badań jest odnalezienie 44 rodzajów skryptów śledzących, które występują w aplikacjach znajdujących się w sklepie z oprogramowaniem Google Play.

Śledzą lokalizację

Według badaczy, ponad 75 proc. z przeanalizowanych w ramach eksperymentu ponad 300 aplikacji zawiera skrypty śledzące użytkowników. Skrypty wykorzystywane są głównie do celów analizy behawioralnej użytkowników aplikacji, śledzenia ich lokalizacji oraz reklamy ukierunkowanej. Jak wskazują naukowcy, analizowane przez nich aplikacje są w pełni wiarygodne i autentyczne, jednakże śledzenie odbywa się bez wiedzy i zgody ich użytkowników.

"Brak przejrzystości w związku ze zbieraniem danych, ich przekazywaniem, przetwarzaniem i użyciem konkretnych skryptów śledzących podnosi poważne pytania dotyczące prywatności aplikacji mobilnych używanych przez miliardy osób na całym świecie" - konkluduje zespół.

Wśród danych przekazywanych do firm zajmujących się marketingiem ukierunkowanym bądź dalszą dystrybucją informacji na temat użytkowników aplikacji mobilnych znalazły się takie parametry jak numer telefonu, adresy e-mail, nazwy loginów służących do korzystania z usług internetowych, a także adresy IP oraz numery seryjne urządzeń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane