• rozwiń

Jesteś zmęczona sprzątaniem i gotowaniem? Ściągnij partnerowi tę aplikację

Jesteś zmęczona sprzątaniem i gotowaniem? Ściągnij partnerowi tę aplikację

Nie wiesz jak podzielić sprawiedliwie obowiązki domowe? Czujesz, że świąteczne porządki są tylko na twojej głowie? Jest rozwiązanie tych problemów - wystarczy skorzystać z aplikacji, która ułatwia równe dzielenie się obowiązkami. Powstała ona m.in. z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych.

Aplikacja "MICASA" ma promować ideę równego podziału obowiązków domowych we współczesnych związkach.

Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie) należy założyć konto i połączyć je z kontem osoby, z którą będziemy rywalizować. Następnym krokiem jest stworzenie wspólnej listy zadań domowych lub skorzystanie z domyślnej puli takich zadań.

Użytkownicy przy pomocy listy zadań planują swoje obowiązki i wykonując je, zbierają punkty. Celem gry jest zebranie jak najbardziej zbliżonej liczby punktów, czyli doprowadzenie do równego podziału domowych prac. W trakcie rywalizacji można śledzić podział obowiązków w trwającym okresie czasu oraz historycznie.

Zapracowane kobiety

Aby pobrać aplikację, wystarczy wejść na stronę www.getmicasa.pl lub kliknąć w link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.getmicasa.micasa. Jest ona darmowa.

ISP zwraca uwagę, że choć idealny model rodziny według większości Polek i Polaków to model partnerski z podziałem obowiązków, to z licznych badań wynika, że kobiety wciąż mają większy udział w wykonywaniu zadań związanych z opieką nad dzieckiem oraz porządkami domowymi. Jak wynika m.in. z sondażu CBOS z 2013 r., w większości polskich rodzin nadal to głównie kobiety obarczane są prasowaniem (82 proc.), praniem (81 proc.), przygotowywaniem posiłków (67 proc.), zmywaniem naczyń (58 proc.) i rutynowym sprzątaniem (58 proc.).

Dane Głównego Urzędu Statystycznego, które przywołuje ISP, pokazują, że 30 proc. kobiet w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo. Ponad 41 proc. z nich przyznało, że najważniejszą przyczyną takiej sytuacji są właśnie obowiązki rodzinne i te związane z prowadzeniem domu.

Niedawno na problem nierównego podziału obowiązków pomiędzy kobietami a mężczyznami zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Wskazywał, że badania i statystyki dowodzą, iż odpowiedzialnością za opiekę nad dziećmi i pracę w domu obarczane są przede wszystkim kobiety; ojcowie angażują się w tych obszarach raczej okazjonalnie.

Przy tworzeniu aplikacji współpracowali Instytut Spraw Publicznych i agencja marketingowa Performante, jest ona całkowicie darmowa i dostępna na wszystkich urządzeniach z systemem Android.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
C2H5OH
Ciekawe, żona nigdy nie myła samochodu, nie była na przeglądzie czy na wymianie opon. Mam w tym 100%
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
karolina_rzemyk
Przegląd raz w roku, wymiana opon dwa razy w roku, umycie samochodu to nie więcej, niż 10min. Raczej nie ma się Pan czym chwalić...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane