• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Inteligentne zabawki "mogą zagrażać prywatności dzieci". Ekspertka ostrzega

Robot zamiast księdza. Potrafi odprawić mszę w siedmiu językach Odtwórz: Robot zamiast księdza. Potrafi odprawić mszę w siedmiu językach
Robot zamiast księdza. Potrafi odprawić mszę w siedmiu językach "Źródło: TVN24 BiS"

Inteligentne zabawki przeznaczone dla dzieci zbierają dużo danych o nich i mogą stanowić zagrożenie dla prywatności dziecka, często bowiem są podłączone do internetu, a niezabezpieczone odpowiednio - mówi kierownik Zespołu projektów społecznych w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) Anna Rywczyńska.

Jak podkreśla ekspertka, coraz częściej analogicznie do internetu rzeczy mówi się o tak zwanym internecie zabawek.

Na rynku są już bowiem dostępne różnego rodzaju inteligentne zabawki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, w wielu wypadkach wyposażone w mikrofony, kamery rejestrujące i zapisujące zdjęcia dziecka, głosy i wypowiedzi bawiących się nimi dzieci. Wiele z nich sprzedawanych jest z aplikacjami, których używanie wymaga rejestracji w sieci. Zabawki takie łączą się z internetem za pomocą domowych bezprzewodowych sieci komputerowych.

Jakie zagrożenie

Anna Rywczyńska powiedziała, że tak zwany internet zabawek, jako część internetu rzeczy bazuje na technologii internetowej w związku z tym dotyczą go wszystkie problemy związane z cyberprzestępczością między innymi kradzieże zapisanych w zabawkach danych.

- Zabawka ma być tania, dlatego nigdy nie będziemy mówić o takich zabezpieczeniach, o których mówimy w innych rozwiązaniach - dodała.

Jak podkreśliła, rodzice, którzy chcą kupić takie zabawki, powinni podejmować decyzje bardzo świadomie. - Sprawdzić, jakie dane zabawka pobiera, w jaki sposób można wyłączyć na przykład kamerę czy mikrofon. I przede wszystkim przeczytać regulaminy dotyczące ochrony danych, które te zabawki pobierają. W uzasadnionych przypadkach, kiedy mamy wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu takiej zabawki - powiedziała.

- Również dzieci powinny być świadome, że takie zabawki zbierają dane - dodała.

Darmowy poradnik

Z przeprowadzonych przez NASK badań pilotażowych w ramach projektu "Cyfrowa rodzina: Internet zabawek - wsparcie dla rozwoju dziecka czy zagrożenie" wynika, że technologia smart jest coraz bardziej powszechna w naszym życiu. Prawie 56 procent badanych ma inteligentne (smart) telewizory, 20 procent ma lodówkę lub pralkę typu smart, a zabawki z możliwością podłączenia do sieci posiada ponad 10 procent ankietowanych.

Projekt składa się kilku elementów: testów wybranych zabawek i sprawdzaniu jak faktycznie pobierają informacje, analizy regulaminu prywatności i sprawdzenia funkcjonalności zabawek.

Efektem badań NASK-u będzie między innymi darmowy poradnik, które ma zawierać informacje i porady dotyczące bezpieczeństwa związanego z inteligentnymi zabawkami podłączanymi do sieci. Gotowy ma być do końca roku.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zajmuje się działalnością szkoleniową, edukacyjną oraz popularyzatorską związaną z internetem i zagrożeniami, jakie mogą się w nim pojawić.

Wykradzione dane

Przypomnijmy, że w 2015 roku firma VTech z Hong Kongu, specjalizująca się w sprzedaży cyfrowych zabawek online przyznała, iż włamano się do jej baz danych i ukradziono ponad 6 mln kont dziecięcych oraz podłączonych do nich 5 mln kont rodziców.

Z ukradzionych danych cyberprzestępcy byli w stanie odtworzyć informacje, pozwalające na identyfikację takich danych jak imiona, nazwiska dzieci, ich wiek i płeć, zdjęcia, wiadomości chat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane