• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Amerykańska giełda stawia na bitcoiny. "To kamień milowy"

Amerykańska giełda stawia na bitcoiny. "To kamień milowy"
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Antana Foto: Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto

Nowojorska giełda (NYSE) we wtorek uruchomiła indeks notowań bitcoinów.

Indeks obrazuje ceny bitcoinów na otwartej w czerwcu 2012 roku platformie Coinbase. Obecnie ma 1,9 mln użytkowników i współpracuje z PayPalem.

Analitycy zauważają, że pomimo rosnącej popularności bitcoinów, niestabilność ich ceny sprawia, że trudno je uznać za pewną inwestycję. Jeden bitcoin jest obecnie wyceniany na około 232 dol., choć jeszcze w listopadzie 2013 roku, jednostka wirtualnej waluty była warta prawie 1 tys. dol. Nadal jest to jednak doskonałe narzędzie do spekulacji.

Zła reputacja

Matt Roszak z Tally Capital, w rozmowie z CNBC uznał, że uruchomienie indeksu jest "trampoliną" do przyjęcie bitcoinów przez globalne instytucje.

- Wprowadzenie przez NYSE tego indeksu jest kamieniem milowym dla bitcoinów - powiedział.

Jak dodał Roszak, dotychczasowa zła reputacja wirtualnej waluty, zaburzyła realne postrzeganie jej wartości.

Prawdą jest, że bitcoiny nie kojarzyły się dotąd z bezpieczeństwem, ale z podejrzanymi transakcjami na czarnym rynku. Spektakularny upadek giełdy bitcoinów Mt.Gox w lutym 2014 roku wywołał falę paniki i spowodował znaczny spadek wyceny wirtualnej waluty. Wówczas w jednej chwili zniknęło około 400 mln dolarów denominowanych w bitcoinach.

Także największa giełda bitcoinów w Europie - Bitstamp zawiesiła działalności, po tym jak z kont zniknęła waluta o wartości ponad 5 mln dolarów.

Co to jest?

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

W Polsce bitcoinami można już zapłacić za przejazd taksówką czy za pizzę zamówioną telefonicznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane