• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Peleryna niewidka prawie jak z Harry'ego Pottera. Ten materiał może zrewolucjonizować rynek

Peleryna niewidka prawie jak z Harry'ego Pottera. Ten materiał może zrewolucjonizować rynek
Foto: Xiang Zhang Foto: Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia wynaleźli materiał, który powoduje, że owinięte nim przedmioty stają się niewidoczne dla ludzkiego oka

Peleryna niewidka znana z czarodziejskiego świata Harry'ego Pottera, lub coś bardzo ją przypominającego już niedługo może być dostępna dla każdego. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w USA wynaleźli bowiem materiał, który powoduje, że owinięte nim przedmioty stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka - podaje serwis Mashable.

Amerykanie byli w stanie stworzyć mały znikający obiekt za pomocą ultracienkich elementów o grubości zaledwie 80 nanometrów. Wyniki tego badania zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie "Science".

Prototyp w formie płaszcza składa się maleńkich złotych cegiełek "nanoantennas", używanych do zbierania promieni słonecznych w panelach fotowoltaicznych. Materiał rozpraszając promienie powoduje, że owinięty nią obiekt staje się niewidzialny dla ludzkiego oka.

Co ciekawe, to pierwszy przypadek, kiedy obiekt 3D o nierównomiernym kształcie może stać się niewidzialny przy pomocy światła - czytamy.

"Przełom w optyce"

Mimo, że to pierwszy raz, kiedy naukowcy byli w stanie ukryć obiekt stosując ultracienką technikę, pracę nad czymś podobnym do peleryny niewidki trwają od około dziesięciu lat.

Andrea Alu, profesor z Uniwersytetu Texas w Austin, bada ten obszar nowych technologii już od 2005 roku. Jak mówi, ostatni sukces "pokazuje siłę nanowytwarzania". - To ekscytujące, móc zobaczyć kolejny ważny przełom w optyce - przyznała Alu.

Jak czytamy, w przeciwieństwie do poprzednich prób podejmowanych przez naukowców, peleryna niewidka daje możliwość pokrycia większych obiektów bez zwiększania grubości płaszcza i jest w stanie ukryć obiekty, które mają ostre krawędzie i szczyty.

- Być może w przyszłości, ludzie będą mogli wykorzystać do dekoracji lub do noszenia - powiedział w rozmowie z Mashable Xingjie Ni z Uniwersytetu Pensylwania, który wpadł na pomysł badań i prowadził zespół naukowców.

Opaska z wyginającym się ekranem. Zrewolucjonizuje modę i technologie:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Brain Scientist
"Peleryna niewidka znana z czarodziejskiego świata Harry'ego Pottera"
A ja myślałem, że idea takiej peleryny/materiału powstała znacznie wcześniej..
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane