• rozwiń

Rosja blokuje popularny serwis. Amerykanie "głęboko zaniepokojeni"

Rosja blokuje popularny serwis. Amerykanie "głęboko zaniepokojeni"
Foto: Gil C / Shutterstock.com Foto: Ambasada USA zaniepokojona decyzją władz o zablokowaniu LinkedIn

Decyzja rosyjskich władz o zablokowaniu dostępu do serwisu LinkedIn stwarza precedens, który może być wykorzystywany do blokowania innych działających w Rosji serwisów - powiedział przedstawiciel ambasady USA w Moskwie, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

- USA są głęboko zaniepokojone. Apelujemy do Rosji o bezzwłoczne przywrócenie dostępu do LinkedIn - powiedział przedstawiciel amerykańskiej placówki dyplomatycznej.

Nakaz zablokowania serwisu

Rosyjska służba nadzoru w sferze łączności Roskomnadzor poinformowała w czwartek, że wysłała dostawcom internetu nakaz zablokowania serwisu. Według tego urzędu LinkedIn narusza nowe przepisy o lokalizacji danych osobowych, gdyż nie przeniósł serwerów do Rosji; powołano się też na przypadki wycieku danych osobowych.

W czwartek Kreml poinformował, że decyzja Roskomnadzoru jest zgodna z prawem, a prezydent Władimir Putin nie zamierza interweniować.

Specjalna ustawa

Ustawa o lokalizacji danych osobowych, obowiązująca w Rosji od jesieni ub. roku, wymaga, by wszystkie firmy, których celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, rejestrowały, gromadziły i przechowywały dane osobowe obywateli Rosji w bazach danych na terytorium tego kraju.

Serwis wyraził zainteresowanie spotkaniem z rosyjskimi władzami. Mediator Kremla ds. związanych z internetem German Klimenko powiedział, że znalezione zostanie rozwiązanie mające na celu odblokowanie LinkedIn. Zasugerował, że nowe przepisy mogą zostać zmienione.

Dane osobowe i ich wykorzystywanie to wyjątkowo drażliwa kwestia w Rosji, gdzie władze w ostatnich latach wprowadziły różne przepisy wzmacniające kontrolę nad internetem i serwisami społecznościowymi, które stały się kluczowe dla opozycji.

LinkedIn to serwis kontaktów biznesowo-zawodowych, który ma ponad 467 mln użytkowników na świecie, w tym ponad 6 mln w Rosji. Według ekspertów zablokowanie LinkedIn w Rosji uderzy głównie w menedżerów wyższego szczebla i pracowników wąskich specjalności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane