• rozwiń

Handlowy gigant ma patent na śledzenie. Pracownicy pod specjalnym nadzorem

Roboty zastąpią ludzi. Oto zawody, które przetrwają najdłużej Odtwórz: Roboty zastąpią ludzi. Oto zawody, które przetrwają najdłużej
Roboty zastąpią ludzi. Oto zawody, które przetrwają najdłużej "Źródło: Reuters, TVN24 BiS"

Amazon opatentował opaski śledzące w czasie rzeczywistym ruch i lokalizację pracowników. Mają być one noszone na nadgarstkach. Według dokumentów patentowych system powstał w celu monitorowania wydajności pracy osób zatrudnionych w magazynach Amazona.

O sprawie jako pierwszy poinformował w czwartek serwis The Verge.

System monitorujący pracowników magazynów Amazona będzie składał się z sieci urządzeń ultradźwiękowych, które rozmieszczone będą na terenie magazynów, a także opasek przypominających zegarek na rękę i przeznaczonych dla pracowników. Nad wszystkim czuwać będzie oprogramowanie monitorujące i zarządzające działaniem systemu.

Co z prywatnością?

Opaski dla pracowników wyposażone mają być w moduł ultradźwiękowy, pozwalający na śledzenie położenia osoby, na której nadgarstku znajduje się opaska. Jeśli pracownik magazynu podniesie niewłaściwą paczkę, w urządzeniu włączy się brzęczyk sygnalizujący, że powinien skierować się do innego miejsca.

Dokumenty patentowe opisują system jako technologię mającą służyć oszczędności czasu pracy w magazynie, jednakże pomysł spotkał się z dużą krytyką ze strony aktywistów na rzecz prywatności oraz praw pracowniczych.

Amazon w przeszłości był już oskarżany o łamanie prawa pracy, a także zmuszanie pracowników do wykonywania obowiązków bez należytych przerw oraz pod dużą presją czasu.

System został dopiero co opatentowany i nie jest pewne, czy Amazon zdecyduje się na jego zastosowanie w praktyce.

"Spekulacje medialne na temat tego patentu wprowadzają w błąd. Każdego dnia w firmach na całym świecie pracownicy używają skanerów ręcznych do sprawdzenia stanu magazynowego, czy realizacji zamówień. Nasz pomysł, jeśli zostanie wdrożony w przyszłości, usprawni proces i zwiększy komfort pracy. Przenosząc skaner na nadgarstek, pracownik nie musiałby trzymać w ręku urządzenia i patrzeć w jego ekran" - podała firma w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane