• rozwiń

Giganci łączą siły. Chcą kupić mikroprocesory japońskiej firmy

Ławka, która naładuje telefon. Niezwykły wynalazek Odtwórz: Ławka, która naładuje telefon. Niezwykły wynalazek
Ławka, która naładuje telefon. Niezwykły wynalazek "Źródło: TVN Turbo"

Apple i Amazon wraz z koncernem Hon Hai Precision Industry staną do przetargu o kupno działu mikroprocesorów Toshiby - podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na informacje firmy Sharp.

Według agencji Kyodo, dzięki wsparciu "poważnych amerykańskich koncernów technologicznych", Hon Hai - największy na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych, do którego należy między innymi japoński Sharp - zwiększa swe szanse na przejęcie działu mikroprocesorów Toshiby. Takie partnerstwo może bowiem rozwiać obawy japońskich władz związane z "technologicznym drenażem" rynku głównie przez firmy z Chin.

Na pokrycie strat

W kwietniu Kyodo podała, że do pierwszej rundy procedury przetargowej na sprzedaż działu mikroprocesorów japońskiego koncernu elektronicznego Toshiba Corp. stanęło 10 firm. Wśród nich wymieniała tajwańską Hon Hai Precision Industry, która zaoferowała najwyższą kwotę, trzech bilionów jenów, czyli około 27 miliardów dolarów. Dla porównania, amerykański fundusz Silver Lake Partners czy producent półprzewodników Broadcom zaoferowali około dwóch bilionów jenów.

Jak poinformowała w zeszłym tygodniu Toshiba, ostateczny kandydat w przetargu zostanie wyłoniony do 28 czerwca.

Sprzedaż działu mikroprocesorów to - według Kyodo - część strategii Toshiby, której celem jest pozyskanie pieniędzy na pokrycie strat związanych z jej działalnością na rynku energii atomowej.

Kłopoty finansowe

W styczniu br. agencja Kyodo podała, że Toshiba Corp. chce wydzielić ze swej struktury kluczowy dział produkcji mikroprocesorów. Dwa miesiące później borykający się z kłopotami finansowymi japoński koncern oświadczył, że może zanotować najwyższą w historii firmy łączną stratę netto. W wysokości około biliona jenów za bieżący rok obrotowy.

Jak wskazała Kyodo, jeśli Toshiba do końca marca przyszłego roku nie odzyska dodatniej wartości rynkowej, może zostać usunięta z tokijskiej giełdy papierów wartościowych. 1 kwietnia, w ramach wydzielenia działu mikroprocesorów ze struktur Toshiby, powstała firma Toshiba Memory Corp. To właśnie jej udziały chce sprzedać Toshiba.

Toshiba to drugi pod względem wielkości światowy producent zaawansowanych technologicznie kart pamięci flash typu NAND, które wykorzystuje się powszechnie np. w smartfonach. Wyprzedza go na tym rynku jedynie południowokoreański Samsung Electronics Co.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane