• rozwiń

Nowi właściciele Allegro zdradzają plany. "Chcemy zaoferować dodatkowe usługi"

Nowi właściciele Allegro zdradzają plany. "Chcemy zaoferować dodatkowe usługi"
Foto: shutterstock.com Foto: Naspers podpisał umowę sprzedaży serwisów Allegro i Ceneo za 3,25 mld USD funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa

Nowi właściciele Allegro na przełomie roku chcą sfinalizować transakcję przejęcia tej spółki za 3,25 mld dolarów. Liczą, że w finansowanie transakcji zaangażują się polskie banki. Fundusze nie wykluczają dalszych przejęć na rynku, a samo Allegro może po kilku latach zostać przez nich sprzedane na giełdzie.

Kilka dni temu Naspers podpisał umowę sprzedaży serwisów Allegro i Ceneo za 3,25 mld USD funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa. Transakcja wymaga jeszcze uzyskania zgody urzędów antymonopolowych.

Transakcja przejęcia

W konsorcjum głównymi inwestorami są Permira, dla której to pierwsza transakcja na polskim rynku oraz Cinven, a mniejszościowy udział ma Mid Europa.

Przedstawiciele funduszy private equity liczą, że do finalizacji transakcji dojdzie do końca 2016 roku lub na początku 2017 roku. Do tego czasu nie chcą mówić o strukturze finansowania. Paweł Padusiński, partner Mid Europa, poinformował jedynie, że część środków dostarczą polskie banki.

- Polskie banki będą zaangażowane w finansowanie transakcji. Nie ma jeszcze decyzji, które z nich - powiedział Padusiński.

Serwis Allegro

Założone w 1999 r. Allegro posiada ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy dokonują blisko 14 mln transakcji miesięcznie. Do grupy należy porównywarka cen Ceneo. Grupa ma siedzibę w Poznaniu i zatrudnia 1.275 osób.

Nowi właściciele Allegro liczą na mocny wzrost rynku handlu online w Polsce w najbliższych latach. Wskazują, że to był główny powód ich inwestycji w Allegro, któremu stawiają jako cel utrzymanie pozycji lidera i wzrost w tempie takim jak reszta rynku.

- Rynek rośnie z przyczyn strukturalnych, gdyż handel przenosi się z offline do online, a udział handlu internetowego w Polsce jest relatywnie niski w porównaniu z innymi krajami. Szacujemy, że udział handlu online w Polsce w całości obrotów branży jest na poziomie 6-7 proc., a to daje dużą przestrzeń do dalszych wzrostów - powiedział Thomas Railhac, starszy partner Cinven.

Dla porównania podaje on przykłady Wielkiej Brytanii i USA, gdzie udział handlu internetowego sięga odpowiednio 16 i 12 proc. i "nadal rośnie w zdrowym tempie".

Handel internetowy

- Rynek może się rozwijać w tempie dwucyfrowym w ciągu przynajmniej najbliższych 5 lat, a prawdopodobnie też i w dłuższym terminie. Analitycy mówią o średniorocznym tempie wzrostu około 15 proc., a jeśli się tak stanie, to rynek e-commerce w Polsce podwoi się w ciągu 5 lat - powiedział  Padusiński z Mid Europa.

- Widzimy długoterminowe perspektywy dla wzrostu rynku, a Allegro jest jego liderem. Uważamy, że model biznesowy spółki jest bardzo atrakcyjny, generujący dużą gotówkę, Allegro ma bardzo dobrze rozpoznawaną przez polskich konsumentów markę i dobrą reputację wśród klientów i firm, które sprzedają swoje produkty za jego pośrednictwem - dodał Railhac z Cinven.

Przedstawiciele funduszy private equity mają nadzieję, że Allegro będzie się rozwijać w tym samym tempie, co cały rynek.

Plany właścicielskie

- Mamy kilka pomysłów, które będziemy chcieli omówić z zarządem, gdy sfinalizujemy już transakcję. Wszystkie zmierzają w kierunku dalszej poprawy relacji Allegro z klientami i firmami, chcemy zaoferować im dodatkowe usługi - powiedział Railhac.

Nowi właściciele Allegro zakładają, że spółka będzie się rozwijać przede wszystkim organicznie. Nie mają planów wyjścia spółki poza granice Polski.

- Nie bardzo też widzimy synergie z innymi spółkami z naszego portfolio - powiedział starszy partner Cinven.

- Chcemy skoncentrować się na polskim rynku, widzimy tutaj ciągle wiele szans. Polska będzie dla nas priorytetem. Zakładamy rozwój organiczny, ale nie wykluczamy przejęć w Polsce, jeśli będzie okazja i przybliżą nas one do osiągnięcia naszych celów rozwoju oferty produktowej i usługowej - dodał partner Mid Europa.

Horyzont inwestycyjny nowych właścicieli Allegro będzie w przypadku tej spółki podobny jak w innych tego typu transakcjach. Wynosi on przeciętnie 5 lat. O dacie wyjścia z inwestycji zdecyduje to, czy spółka z sukcesem wprowadzi i zrealizuje zakładaną strategię.

- Wyjście z Allegro przez debiut spółki na giełdzie będzie jedną z poważnie rozważanych przez nas opcji. Nie wykluczamy tego, ale za wcześnie, żeby o tym myśleć. Najpierw musimy zrealizować swoje plany - powiedział Padusiński z Mid Europa.

Fundusze inwestycyjne

Cinven jest funduszem private equity działającym globalnie od 1977 roku. Fundusz inwestuje przede wszystkim w sektory: usługi dla biznesu, dobra konsumenckie, usługi finansowe, ochrony zdrowia, przemysł oraz TMT (technologia, media, telekomunikacja).

Mid Europa od początku działalności w 1999 roku angażuje się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przejmując głównie firmy o wiodących pozycjach rynkowych. Mid Europa inwestuje w 18 krajach regionu, zrealizowała do tej pory 33 inwestycje.

Przedstawiciele obu funduszy deklarują dalsze zainteresowanie inwestycjami na polskim rynku.

Permira jest globalną firmą inwestycyjną, założoną w 1985 roku. Jej dotychczasowe zaangażowanie w spółkach przekroczyło 31 mld USD. Fundusz zainwestował w ponad 200 firm, a główne obszary jego zainteresowania to firmy konsumenckie, usługi finansowe, ochrona zdrowia, przemysł i technologie. Fundusz zatrudnia ponad 200 osób w 14 biurach w Europie, Ameryce Północnej i w Azji.

 

 

Ściągasz filmy z internetu? Zobacz co ci grozi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane