• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Internet

Naspers chce sprzedać Allegro. Kto przejmie giganta?

Naspers chce sprzedać Allegro. Kto przejmie giganta?
Foto: shutterstock.com Foto: Allegro działa też na urządzeniach mobilnych

Południowoafrykański gigant z branży e-commerce i mediów elektronicznych firma Naspers chce sprzedać swoje polskie spółki, w tym także największy serwis aukcyjny w Europie Wschodniej, czyli Allegro.

- Allegro to dojrzały biznes. Naspers chce sprzedać serwis w całości - stwierdza rozmówca agencji Reuters, który prosu o anonimowość. Jego zdaniem południowoafrykański koncern woli skoncentrować się na szybciej rosnących rynkach takich jak w Brazylia, czy Chiny.

Kto kupi?

Agencja Reuters potwierdziło plan firmy Naspers także w drugim źródle. Jego zdaniem wśród potencjalnych nabywców Allegro może być Onet.pl, który jest kontrolowany przez Ringier Axel Springer lub Wirtualna Polska. Zarówno Nespers jak i Allegro nie odniosło się do tych informacji.

Obecnie Allegro przechodzi proces restrukturyzacji, który ma poprawić podstawową działalność, czyli handel online. W ostatni wtorek firma sprzedała serwis bankowy Bankier.pl właścicielowi "Pulsu Biznesu" firmie Bonnier. Nie ujawniono kwoty tej transakcji, nieoficjalnie mówiło się o 20 mln zł.

Rynkowi giganci

Allegro jest największym polskim serwisem z internetowymi aukcjami. Ma 12,5 mln użytkowników miesięcznie. Firma jest wyceniana na 30 mld złotych, czyli 8,2 mld dolarów.  Naspers kupił Allegro w 2007 roku za 1,44 mld dolarów. Model przejęty z Polski stosuje również w Czechach, Estonii, Węgrzech, Rosji, czy Ukrainie.

Naspers jest największą pod względem wielkości rynkowej firmą w Afryce. Prowadzi biznes w branży e-commerce w 12 krajach na całym świecie. Ma udziały m.in. w rosyjskim serwisie społecznościowym Mail.ru oraz chińskim portalu Tencent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane