• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Algorytm określi orientację seksualną na podstawie zdjęć

Algorytm na miłość Odtwórz: Algorytm na miłość
Algorytm na miłość "Źródło: TVN24 BiS"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali algorytm określający orientację seksualną osób na podstawie analizy zdjęć. Autorzy badań w eksperymentach używali zdjęć dostępnych publicznie w serwisach randkowych. Według wyników badań mężczyźni o orientacji homoseksualnej charakteryzują się między innymi "atopowymi pod względem płci" rysami twarzy.

W opublikowanych w tym tygodniu badaniach naukowcy przeanalizowali 35 tys. zdjęć twarzy za pomocą stworzonego wcześniej algorytmu, który z ogromną dokładnością na podstawie obrazu potrafi określić orientację seksualną osoby przedstawionej na zdjęciu.

Poprawność wyników

Eksperymenty przeprowadzane z udziałem sztucznej inteligencji na jednej fotografii pozwalały na osiągnięcie 81 proc. poprawnych wyników w grupie mężczyzn. Dla grupy kobiet poprawne wyniki stanowiły 74 proc. W przypadku, gdy do przeprowadzenia eksperymentu było wykorzystane pięć fotografii, poprawność przewidywań wzrastała do 91 proc. dla mężczyzn i 83 proc. dla kobiet.

Michal Kosinski i Yilun Wang, autorzy badań, w eksperymentach używali zdjęć dostępnych publicznie w serwisach randkowych, stamtąd również czerpali wiedzę na temat prawdziwej orientacji seksualnej osób badanych. Następnie kompilowali zebrane dane i oddzielali od nich informacje na temat rysów twarzy za pomocą sieci neuronalnych.

Charakterystyczne rysy

Według wyników badań mężczyźni o orientacji homoseksualnej charakteryzują się "atopowymi pod względem płci" rysami twarzy, a także sposobem stylizacji i ekspresji mimicznej. Algorytm analizujący fotografie wyróżniał takie ich cechy, jak węższa szczęka, dłuższy nos, a także większe czoło niż u mężczyzn heteroseksualnych. Z kolei kobiety o orientacji homoseksualnej cechuje przeciętnie większa szczęka oraz węższe czoło.

Jak twierdzą naukowcy, większa zawodność algorytmu w określaniu orientacji kobiet wynika z większej płynności ich orientacji seksualnej i mniejszej liczby różnic pomiędzy wyglądem kobiet homoseksualnych a heteroseksualnych.

Mimo to algorytm dostarczał znacznie więcej poprawnych przewidywań niż człowiek, który poprawnie identyfikował orientację seksualną jedynie u 61 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane