• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Kierowcy VW mogą sprawdzić, czy ich auto ma wadliwy system

"Biznes dla ludzi", 07.10 - cz. 3 Odtwórz: "Biznes dla ludzi", 07.10 - cz. 3
Foto: Polscy kierowcy mogą sprawdzić, czy problem dotyczy ich aut | Video: "Biznes dla ludzi", 07.10 - cz. 3

Właściciele aut Volkswagena mogą już sprawdzić, czy ich auta mają niewłaściwy system pomiaru emisji spalin. - W żadnym razie wymiana oprogramowania nie wpłynie na poziom spalania paliwa i emisję gazów do atmosfery - uważa Joanna Parafianowicz, adwokat.

Mecenas twierdzi, że w interesie właścicieli aut jest to, aby posiadać samochód bez wad. Dlatego właściciele pojazdów z wadliwym oprogramowaniem powinni zgłosić się do warsztatów Volkswagena.

Istotna wada?

- Nie widzę podstaw do tego, aby takiego zgłoszenia nie robić. Nie wiem, z jakiego powodu właściciel miałby nie korzystać z uprawnień, jakie wynikają z rękojmi sprzedawcy. Nie widzę możliwości, aby wymiana tej wadliwej części, czyli doprowadzenia przedmiotu umowy do stanu zgodności z umową mogło być zastąpione innymi świadczeniami sprzedawcy wobec kupującego - uważa Joanna Parafianowicz.

Mecenas przypomina, że gwarancja obejmuje jakość towaru, który został nam sprzedany. - W czasie trwania gwarancji możemy zgłosić samochód do naprawy i ta naprawa powinna zostać dokonana. Natomiast niezależnie od tego z uprawnień wynikających z rękojmi sprzedawcy możemy żądać usunięcia wady lub jeżeli wada nie zostanie usunięta i to będzie istotna wada, to możemy ustąpić od umowy sprzedaży - twierdzi mec. Parafianowicz.

Adwokat uważa, że nawet po wykryciu wady dotyczącej przekraczania poziomu emisji spalin auta pojazd nadal spełnia swoje zadania. - Czy taka wada jest wadą istotną? Nie sądzę - podkreśla mecenas.

- Emisja nadal będzie na tym samym poziomie. Jedynie inne będą wyniki badań dotyczących poziomu emisji spalin. W żadnym razie wymiana oprogramowania nie wpłynie na poziom spalania paliwa i emisję gazów do atmosfery. Zmieni się jedynie informacja na ten temat - twierdzi mecenas.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane