• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Aplikacja pogodowa udostępniała dane bez zgody użytkowników

Maciej Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych Odtwórz: Maciej Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych
Maciej Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych "Źródło: tvn24"

Aplikacja AccuWeather udostępniała firmom monetyzującym dane lokalizację użytkowników bez ich zgody. Firma zdecydowała się zablokować kontrowersyjną funkcjonalność w aplikacji i zapowiedziała aktualizację swojej polityki prywatności oraz warunków użytkowania

Jak podało BBC, aplikacja AccuWeather udostępniała dane lokalizację użytkowników bez ich zgody. Proces ten miał miejsce nawet w przypadku użytkowników korzystających z aplikacji przy wyłączonej funkcji udostępniania lokalizacji.

Dane lokalizacyjne

AccuWeather to jedna z najpopularniejszych aplikacji pogodowych w sklepie Apple. Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez badacza cyberbezpieczeństwa Willa Strafacha, najnowsza wersja aplikacji udostępnia dane geolokalizacyjne urządzenia, na którym jest zainstalowana, nawet wtedy, gdy użytkownik nie wydał na to pozwolenia. Dane o routerze sieci Wi-Fi, z którego korzysta urządzenie, a także jego unikalny adres MAC były według Strafacha wysyłane na serwery firmy Reveal Mobile, udostępniającej zebrane dane reklamodawcom.

"Dane lokalizacyjne użytkowników pomagają przekształcić aplikacje mobilne w wartościowe źródło informacji o odbiorcach przekazów reklamowych" - można przeczytać w broszurze informacyjnej umieszczonej na jej stronie internetowej.

Jak twierdzi Brian Handley, dyrektor Reveal Mobile, "wszystkie dane są zanonimizowane".

- Nie śledzimy nawet pojedynczych urządzeń - zapewnił. Jednocześnie opisuje sytuację, w której jego firma jest w stanie zaproponować użytkownikom reklamy dobrane względem konkretnej lokalizacji, w której aktualnie się znajdują.

Polityka prywatności

Polityka prywatności aplikacji AccuWeather informuje użytkowników o użyciu technologii śledzących ich lokalizację. Nie zawiera jednak informacji o tym, że dane te mogą być użyte przez reklamodawców i firmy monetyzujące dane.

- Żaden użytkownik udostępniając dane o swojej lokalizacji aplikacji AccuWeather nie spodziewa się, że będą one wykorzystane w taki sposób - powiedział Strafach.  - Kiedy dostęp do danych GPS jest zabroniony, aplikacja wysyła dane o sieci Wi-Fi. Prawdopodobnie korzysta również z technologii Bluetooth beacon. To problematyczne w sytuacji, w której dane z Wi-Fi mają być używane wyłącznie dla potrzeb lokalizacji - wyjaśnił.

Po tym, jak informacje podane przez Willa Strafacha zyskały popularność w mediach, AccuWeather zdecydowało się zablokować kontrowersyjną funkcjonalność w aplikacji. Zapowiedziało również aktualizację swojej polityki prywatności oraz warunków użytkowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane