• rozwiń

Cyberatak na system KNF. ABW bada sprawę

Hakerzy mają chrapkę na polskie banki Odtwórz: Hakerzy mają chrapkę na polskie banki
Foto: Shutterstock Foto: ABW bada sprawę cyberataku na system informatyczny KNF | Video: Hakerzy mają chrapkę na polskie banki

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych problemów i włamań i prowadzi swoje czynności. Sprawa jest Agencji znana - podkreślił rzecznik. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów.

Według nieoficjalnych informacji PAP materiały dot. cyberataku w najbliższym czasie trafią do prokuratury.

Próba ingerencji

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w piątek, że w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową komisji".

Zapewnił zarazem, że "wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne", a "prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony".

"Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona" - czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF.

Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem "zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje".

Strona internetowa komisji jest nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazuje się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".

Resort wie o incydencie

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys powiedział w piątek, że resort wie o tym incydencie i analizuje sprawę.

- Badają ją też odpowiednie służby. Jesteśmy tu w stałym kontakcie ze wszystkimi interesariuszami - zaznaczył.

KNF zobowiązywała banki do podwyższania standardów bezpieczeństwa i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie.

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

- Pieniądze klientów są bezpieczne, a systemy bankowe działają w sposób prawidłowy i niezakłócony - poinformował w rozmowie z tvn24bis.pl dr Przemysław Barbrich z ZBP, komentując informacje o cyberataku na stronę KNF.

Zobacz ZBP: pieniądze klientów banków są bezpieczne (Film z 3.02.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane