• rozwiń

Raport "Nastolatki 3.0". Sprawdź, co w Internecie robią twoje dzieci

Raport "Nastolatki 3.0". Sprawdź, co w Internecie robią twoje dzieci
Foto: Shutterstock Foto: NASK: 93,4 proc. nastolatków korzysta codziennie z internetu

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przedstawiła we wtorek wyniki badań w raporcie, który zatytułowała "Nastolatki 3.0." Jak informuje, 93,4 proc. polskich gimnazjalistów i licealistów korzysta codziennie z internetu. Około 30 proc. pozostaje on-line przez cały czas.

Koordynowane przez NASK badania "Nastolatki 3.0" zostały przeprowadzone przez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych "Opinia". To druga edycja raportu - pierwsza została opublikowana w 2014 r.

Podstawowe narzędzie

Badania pokazują, że internet jest dla polskich gimnazjalistów i licealistów podstawowym narzędziem komunikacji.

- Aplikacje internetowe, takie jak komunikaty i serwisy społecznościowe, zastępują nastolatkom kontakt telefoniczny, poszerzają też i zmieniają formy interakcji - powiedział podczas prezentacji raportu prof. Maciej Tanaś, kierownik Pracowni Edukacyjnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w NASK.

On-line bez przerw

Około 30 proc. polskich nastolatków pozostaje on-line cały czas bez względu na miejsce pobytu. 93,4 proc. korzysta z internetu codziennie w domu, 62,5 proc. - w szkole. 31,3 proc. badanej młodzieży przyznało, że codziennie korzysta przez przynajmniej 5 godzin ze smartfona - czytamy w raporcie.

Dla 90,6 proc. uczestników badania internet to środek komunikacji ze znajomymi ze szkoły, 85,4 proc. - z kolegami spoza szkoły. Znacznie rzadsze są kontakty on-line z nauczycielami. 58,7 proc. uczniów nigdy nie porozumiewało się z nimi przez internet - wynika z raportu.

Co robią nastolatkowie w sieci?

78,1 proc. polskich nastolatków codziennie korzysta z serwisów społecznościowych, 68,7 proc. - z komunikatorów internetowych. 68,2 proc. badanych słucha muzyki i ogląda filmy przez internet. Inne popularne sposoby wykorzystywania internetu przez młodzież szkolną, to m.in. poszerzanie wiedzy w ramach hobby (41,8 proc.), poszukiwanie bieżących informacji (34 proc.) i gry on-line (23,1 proc.) - poinformowała NASK.

79,7 proc. badanych wykorzystuje internet jako pomoc w odrabianiu lekcji. Najczęściej uczniowie korzystają w tym celu z Google (60 proc.) i Wikipedii (43,3 proc.). 22,7 proc. odpowiedziało, że nie zwraca uwagi, z jakich internetowych źródeł wiedzy czerpie. "40,3 proc. nastolatków przyznało, że korzysta z urządzeń mobilnych jako ściągi na sprawdzianach i klasówkach" - zwróciła uwagę współautorka raportu, dr Agnieszka Wrońska z NASK.

Młodzież coraz bardziej świadoma

Badania wykazały, że młodzież jest coraz bardziej świadoma zagrożeń wynikających z częstej obecności w internecie, ale rzadko reaguje na niewłaściwe zachowania w sieci. 59,7 proc. badanych zauważyło obrażanie ich znajomych przez internautów. 32,2 proc. z nich samo było obiektem wyzwisk.

- Niestety, aż 39 proc. badanych przyjmowało w takich przypadkach bierną postawę i nie powiadamiało nikogo o stosowanej wobec nich przemocy w internecie - podkreślił dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki.

57,6 proc. nastolatków ogranicza nieznajomym dostęp do swoich kont w serwisach społecznościowych. 76,9 proc. deklaruje, że nigdy nie spotkało się z poznaną w internecie osobą dorosłą.

Partnerem badania jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Pełny raport z badań zostanie zaprezentowany w styczniu 2017 r.

Zobacz: Niebezpieczna strona internetu. "Debata Kobiet" (Film z 1.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane