To będą najtańsze święta od sześciu lat. Na stacjach paliw duże obniżki

Na stacjach paliw świątecznie. Zapłacimy najmniej od 2009 roku Odtwórz: Na stacjach paliw świątecznie. Zapłacimy najmniej od 2009 roku
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Szykują się bardzo dobre święta dla kierowców | Video: Na stacjach paliw świątecznie. Zapłacimy najmniej od 2009 roku

Bardzo dobre wieści dla kierowców. Baryłka ropy od jakiegoś czasu kosztuje mniej niż 40 dolarów. Oznacza to, że na stacjach paliw w święta Bożego Narodzenia zapłacimy najmniej od 2009 roku. - Obniżki, które notowaliśmy w ostatnich tygodniach będą kontynuowane - wskazuje w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Urszula Cieślak z BM Reflex.

Na największe obniżki mogą liczyć kierowcy dieslów. - Analiza na rynku hurtowych pokazuje, że w największym stopniu dotyczyć to będzie oleju napędowego. A więc dla kierowców, którzy mają samochody z silnikami diesla końcówka roku powinna być najbardziej korzystna cenowo - dodaje Cieślak.

Wysokość obniżek

W przypadku oleju spodziewane są obniżki rzędu 10-15 groszy na litrze. - Chyba, że tendencja spadkowa na ropie naftowej będzie utrzymywała się dłużej wówczas te korekty mogą być jeszcze głębsze - zaznacza ekspert.

W przypadku benzyny i autogazu prognozowane obniżki mają wynieść średnio ok. 5 gr na litrze.

- Te obniżki będzie notować jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i to będzie oznaczało, że będą to święta najtańsze jeżeli chodzi o wydatki na paliwo od 2009 roku - informuje Urszula Cieślak z BM Reflex.

Zapowiedzi Iranu

Przyczyną dalszych spadków cen ropy na światowych rynkach jest zapowiedź Iranu, że zwiększy eksport swojego surowca.

Wiceminister spraw zagranicznych i handlowych Amir Hossein Zamaninia, poinformował, że absolutnie nie ma takiej możliwości, aby Iran odłożył w czasie zwiększenie dostaw irańskiej ropy, nawet teraz, gdy ceny surowca spadają.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,41 dol., po zniżce o 21 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 57 centów do 37,36 dol. za baryłkę.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,14 dol. do 35,62 dol. za baryłkę. To najniższa cena baryłki WTI od lutego 2009 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PL2016
Sytuacja korzystna dla krajów które nie posiadają złóż ropy, czyli dla Polski. Kto może niech robi duże zapasy, bo jak producenci będą odrabiać straty to litr paliwa będzie po 7 zł.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ProcTRAIL
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.