Galeon San Jose to prawdziwy skarb historyczny

Galeon San Jose - wrak z ładunkiem wartym 17 mld dol. Odtwórz: Galeon San Jose - wrak z ładunkiem wartym 17 mld dol.
Foto: Reuters TV Foto: Do kogo trafią skarby z galeonu? | Video: Galeon San Jose - wrak z ładunkiem wartym 17 mld dol.

Galeon San Jose to podobno "Święty Graal" wraków. Przez ponad 300 lat leżał na dnie morza u wybrzeży Kolumbii. Zatonął z drogocennym ładunkiem – wartym nawet 17 miliardów dolarów. Władze Kolumbii mówią, że to prawdopodobnie największe tego typu odkrycie w historii, ale wcale nie jest przesądzone, że to Bogota ostatecznie będzie mieć do cennego wraku prawa.

Oglądaj "Świat o czwartej" od poniedziałku do piątku o 16.00 w TVN24 Biznes i Świat.

- Sądzę te, że w niedługim czasie Hiszpania też będzie chciała rościć sobie prawa do tego skarbu - mówił podróżnik Arkadiusz Pawełek.

Kiedy Galeon zatonął cała Ameryka Południowa była bowiem właśnie pod panowaniem Hiszpanii. Bogota toczyła już boje z amerykańską firmą poszukiwawczą, która już w latach 80-tych oszacowała lokalizację wraku.

Władze Kolumbii oraz władze wspomnianej firmy dogadały się w sprawie podziału zysków, po czym rząd kolumbijski zmienił zdanie, twierdząc, że statek w całości jest własnością państwa. Amerykański sąd potwierdził słuszność tych roszczeń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.