• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

BP: oto trzy globalne przemiany w energetyce, które mogą wywołać trzęsienie ziemi

BP: oto trzy globalne przemiany w energetyce, które mogą wywołać trzęsienie ziemi
Foto: Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin Foto: Energetyka na świecie przechodzi zmiany

BP opublikował coroczny raport dotyczący rynku energii, który odbija się szerokim echem w branży. Wnioski płynące ze "Statistical Review od World Energy" nie pozostawiają złudzeń - na światowych rynkach energii dochodzi do intensywnych przemian. Oto najważniejsze z nich.

1. Ciągle rosnąca produkcja ropy w USA

"Wzrost produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych był po prostu wybuchowy. W ubiegłym roku USA produkowały dodatkowo 1,6 mln baryłek. Tym samym USA stały się największym na świecie producentem surowca wyprzedzając Arabię Saudyjską. Amerykanie są coraz bliżsi osiągnięcia

niezależności energetycznej. W zeszłym roku kraj ten był w stanie pokryć 90 proc. swojego zapotrzebowania na surowiec" - pisze Bloomberg.

2. Spowolnienie gospodarcze w Chinach

Chiny - dotychczasowy motor napędowy światowego zapotrzebowania na energię - próbują zmienić kurs. Spowolnienie gospodarcze a także aktywna polityka odejścia od przemysłu ciężkiego spowodowały, że w ubiegłym roku chińskie zapotrzebowanie na energię wzrosło jedynie o 2,4 proc. To o blisko połowę mniej niż w ubiegłych latach. Bloomberg zwraca uwagę, że energochłonność chińskiej gospodarki zbliża się coraz bardziej do poziomu USA czy krajów europejskich. BP zauważa, że jeśli Chiny powstrzymają swój apetyt na nowe huty i cementownie, będzie to mieć duży wpływ na popyt globalny.

3. Światowy boom na energię słoneczną

To sektor, z którym coraz bardziej trzeba się liczyć. Jak czytamy, w ostatnim roku zużycie paliw niekopalnych rosło szybciej niż ropy, gazu i węgla razem wziętych. Rekordowa była też na świecie liczba montowanych paneli słonecznych. 

Jest zatem dobra wiadomość - najwolniej od początku kryzysu finansowego wzrosła globalna emisja zanieczyszczeń - tylko o 05, proc. w 2014 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane