• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zielony boom. To był rekordowy rok dla czystej energii

Zielony boom. To był rekordowy rok dla czystej energii
Foto: TVN24BiŚ Foto: Energia słoneczna i wiatrowa odnotowują rekordy w produkcji energii oraz inwestycjach.

Nurkujące ceny ropy i gazu nie zdołały popsuć rekordowego roku dla odnawialnych źródeł energii. A może być jeszcze lepiej. Szykuje się prawdziwy przełom w zielonych inwestycjach energetycznych - ocenia Bloomberg.

Rok 2015 był dla rynku odnawialnych źródeł energii rekordowy. Zainwestowano na nim 329 mld dol., wyprodukowano o 121 gigawatów więcej mocy niż rok wcześniej - wynika z raportu Bloomberg New Energy Finance.

Ten fantastyczny wynik jest zaskakujący, bo tradycyjne źródła energii - ropa, węgiel oraz gaz ziemny - na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy mocno taniały, co nie skłaniało do szukania alternatyw.

Chiny przejmują ekoprzywództwo

W ekologicznym boomie nie przeszkodził też inwestycyjny marazm w Europie.  Stary Kontynent swego czasu był liderem w wydatkach na czystą energię, jednak ostatnio w tym zakresie widać stagnację. W ubiegłym roku, Europa poczyniła najniższe inwestycje w odnawialne źródła energii od 2006 roku.Nasz kontynent został zdetronizowany i na pozycji lidera zastąpiony przez Chiny. Zmagające się z potężnym zanieczyszczeniem środowiska Państwo Środka dużo inwestuje w odnawialne źródła energii i pcha je naprzód - ocenia Bloomberg.

Chiny w zeszłym roku wydały rekordową sumę 111 mld dol. na tworzenie infrastruktury niezbędnej do produkcji czystej energii. Taki wynik, to o 17 proc. więcej niż w roku poprzedzającym oraz niemal równowartość łącznych wydatków USA oraz Europy. Wydatki w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 7,5 proc. w 2015 roku do 56 mld dol. To najwięcej od 2011 roku.

Prawdopodobnie największą niespodziankę poprzedniego roku sprawiły jednak kraje rozwijające się. Po raz pierwszy, ponad połowa światowych, rocznych inwestycji w zieloną energię pochodzi właśnie z rynków wschodzących - zauważa Bloomberg.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane