• rozwiń

Temat: Gazprom

Arbitrażowy straszak znów zadziała? PGNiG: rozmowy z Gazpromem są bardzo zaawansowane

Arbitrażowy straszak znów zadziała? PGNiG: rozmowy z Gazpromem są bardzo zaawansowane
Foto: pgnig.pl Foto: Prezes państwowej spółki energetycznej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformował, że rozmowy z rosyjskim Gazpromem w sprawie renegocjacji cen importowanego gazu są "bardzo zaawansowane"

Prezes państwowej spółki energetycznej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformował, że rozmowy z rosyjskim Gazpromem w sprawie renegocjacji cen importowanego gazu są "bardzo zaawansowane". To oznacza, że ceny gazu dla polskich odbiorców wkrótce mogą być niższe.

Reuters przypomina, że w maju br., PGNiG skierował do Gazpromu wezwanie o arbitrażu przed Trybunałem w Sztokholmie, jednocześnie domagając się od Rosjan obniżki cen surowca zapisanych w długoterminowym kontrakcie.

PGNiG swoje żądania argumentował spadającymi cenami ropy i gazu na światowych rynkach.

Ponadto, PGNiG tłumaczył swoją decyzję o skierowaniu sprawy do arbitrażu tym, że trwające sześć miesięcy negocjacje z Gazpromem nie przyniosły "w pełni satysfakcjonujących efektów". Dlatego władze spółki zdecydowały się na szukanie sprawiedliwości przed sztokholmskim trybunałem.

Aneks do umowy

Należy pamiętać, że duża ilość gazu sprzedawana w Polsce przez PGNiG pochodzi właśnie od Gazpromu.

W pierwszej połowie 2015 roku, spółka importowała 4,05 mld m3 (bcm) gazu z Rosji. Polska rocznie zużywa natomiast około 16 mld metrów sześciennych tego surowca.

- Mogę powiedzieć, że rozmowy są bardzo zaawansowane - powiedział Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.

Arbitrażowy straszak już raz zadziałał podczas renegocjacji kontraktu z rosyjskim dostawcą w lutym 2012 r., kiedy polska spółka złożyła przed Trybunałem Arbitrażowym pozew przeciw Gazpromowi.

Jego przedmiotem była m.in. zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu, który zawarto we wrześniu 1996 roku. Gdy Gazprom zgodził się na zmianę warunków, w listopadzie PGNiG wycofał pozew.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane