• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Chevron porzuca europejskie łupki. To koniec marzeń o szybkim uniezależnieniu się od Rosji?

Chevron porzuca europejskie łupki. To koniec marzeń o szybkim uniezależnieniu się od Rosji?
Foto: TVN24 Foto: Chevron, który w największym zakresie z koncernów zachodnich zaangażował się w Europie Wschodniej w poszukiwanie gazu łupkowego, poinformował, że zamierza zrzec koncesji na te poszukiwania w Rumunii

Amerykański koncern Chevron po wycofaniu się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, na Litwie i na Ukrainie rezygnuje z tych poszukiwań również w Rumunii, tym samym porzucając projekt w Europie - informuje "Wall Street Journal".

Chevron, który w największym zakresie spośród zachodnich koncernów zaangażował się w Europie Wschodniej w poszukiwanie gazu łupkowego, poinformował, że zamierza zrzec się koncesji na te poszukiwania w Rumunii; był to ostatni projekt amerykańskiego giganta w Europie związany z łupkami - pisze "WSJ".

Wychodzi z Polski

Chevron w ubiegłym miesiącu poinformował, że postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, tłumacząc w komunikacie, że nasz kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu z innymi państwami, w których działa firma. W zeszłym roku koncern zrezygnował z poszukiwań na Litwie i Ukrainie.

Jak pisze "Wall Street Journal", rzecznik Chevronu nie chciał wyjaśnić, dlaczego firma rezygnuje z rumuńskiej koncesji. - To wycofanie się z Rumunii wiąże się z procesem rezygnacji z naszych koncesyjnych interesów - powiedział.

Jak podkreśla "WSJ", decyzje amerykańskiego giganta o wycofaniu się z europejskiego projektu rozczarowują niektóre rządy w Europie, które liczyły na powtórzenie boomu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych, chcąc tym samym zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich dostaw gazu.

Zbyt wolno

Gazeta dodaje, że niestety postęp prac poszukiwawczych jest zbyt powolny, a wyniki eksploracji złóż rozczarowują zwłaszcza w Polsce.

Także sama metoda wydobycia gazu i ropy z łupków techniką szczelinowania hydraulicznego (tzw. fracking), czyli wtryskiwania pod bardzo dużym ciśnieniem mieszanki wody, piasku i środków chemicznych do odwiertów poziomych, budzi sprzeciw obrońców środowiska naturalnego. W USA stosowana jest zwykle na terenach słabo zaludnionych.

"WSJ" pisze, że kraje o obiecujących złożach geologicznych, takie jak Francja i Niemcy, wprowadziły już moratorium na fracking. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwa muszą zabiegać aż o siedem zezwoleń i przejść długi proces aplikacji i planowania, zanim będą mogły rozpocząć odwierty. Jak zauważa gazeta, do tej pory w Wielkiej Brytanii wywierconych zostało tylko kilka studni oraz tylko jeden odwiert techniką szczelinowania hydraulicznego.

Dziennik dodaje, że inny światowy koncern, BP, poinformował w minionym tygodniu, że w ciągu najbliższych 20 lat jest mało prawdopodobna jakakolwiek znacząca produkcja gazu łupkowego w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, gdyż warunki w Europie nie są tak sprzyjające, jak w USA.

"WSJ" zaznacza, że projekty łupkowe w Polsce oprócz Chevronu zakończyły już także Exxon Mobil, francuski Total oraz Marathon Oil.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
blanczofia
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Eordd
Człowieku, czego ty się naczytałeś? Wydobywanie łupków jest mniej szkodliwe od większości obecnie stosowanych sposobów pozyskiwania energii m.in od węgla z naszych kopalń.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane