• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Liczy nawet na pół miliarda zł. "Zwiększyła wydobycie węgla"

Liczy nawet na pół miliarda zł. "Zwiększyła wydobycie węgla"
Foto: JSW Foto: W JSW realizowany jest program naprawczy

W ciągu roku realizująca program naprawczy Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zmniejszyła koszt produkcji węgla o 26 proc., zwiększyła wydobycie węgla i rozpoczęła inwestycje rozwojowe - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Odpowiadając na pytanie poselskie dotyczące restrukturyzacji JSW wiceminister podtrzymał zapowiedzi emisji akcji JSW w przyszłym roku, z której spółka - jak podał - planuje pozyskać kwotę od 300 mln zł do ok. 500 mln zł. Środki te - według Tobiszowskiego - będą przeznaczone "na wzmocnienie procesu restrukturyzacyjnego", w tym inwestycje.

Wiceminister przypomniał, że środki na inwestycje JSW pozyskała m.in. ze zrealizowanej w tym roku sprzedaży aktywów: zakładów koksowniczych Victoria oraz spółek SEJ i PEC. Ponadto spółka pozyskała 500 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw, głównie na modernizację dwóch zakładów przeróbczych. Dodatkowe środki - wskazał Tobiszowski - mogą być wygenerowane przez rosnące ceny i sprzedaż węgla.

Plan inwestycji JSW

Plan inwestycji JSW na lata 2016-2025 zakłada - jak mówił wiceminister - zaangażowanie ok. 1,6 mld zł. W efekcie w strukturze produkcji spółki 85 proc. ma stanowić osiągający wyższe i bardziej stabilne ceny węgiel koksowy, a pozostałe 15 proc. - węgiel energetyczny. Dotąd węgiel koksowy stanowił ok. 68 proc. produkcji, a energetyczny 32 proc. Zmiana proporcji wymaga inwestycji m.in. udostępniających złoża węgla koksowego.

Wiceminister poinformował, że po trzech kwartałach br. jednostkowy koszt własny sprzedaży węgla w JSW był prawie o 26 proc. niższy niż w tym samym czasie ubiegłego roku - oznacza to, że koszt produkcji każdej tony węgla zmniejszył się z ok. 400 zł do ponad 300 zł. - To bardzo znaczące obniżenie kosztu wydobycia węgla - ocenił, wskazując, że JSW przygotowała ponad 130 inicjatyw oszczędnościowych, oszczędzając m.in. na materiałach, energii i usługach firm zewnętrznych.

Tobiszowski podkreślił wzrost wydajności pracy w JSW - z 477 ton węgla średnio na jednego pracownika do 553 ton na osobę. Zapowiedział, że ambicją JSW jest szybkie osiągnięcie poziomu ok. 700 ton na osobę, jak jest to obecnie w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.

Do kluczowych elementów restrukturyzacji JSW wiceminister zaliczył sierpniową umowę z instytucjami finansowymi, którym spółka winna jest w sumie ok. 1,3 mld zł z tytułu obligacji (700 mln zł i 163 mln USD). Zgodnie z zawartym porozumieniem, w latach 2016-2018 spółka będzie spłacać po 50 mln zł rocznie, w latach 2019-2024 po 178 mln zł rocznie. W 2025 r. do zapłaty będzie 30 mln zł.

Wydobycie węgla

Wiceminister poinformował, że w ciągu trzech kwartałów br. wydobycie węgla w JSW wzrosło - wobec tego samego okresu 2015 r. - o 6,7 proc., z niespełna 12 mln ton do prawie 13 mln ton. Zwiększona sprzedaż, przy rosnących w ostatnim czasie cenach węgla, może oznaczać nieco większe środki na niezbędne inwestycje. W ramach programu restrukturyzacji JSW przekazała już do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruch Jas-Mos, zapadła też decyzja o przekazaniu tam kopalni Krupiński.

Tobiszowski zaakcentował pozytywne reakcje rynku na realizowany w JSW proces naprawczy, czego dowodem może być rosnący kurs akcji spółki na giełdzie. Przypomniał, że 1 grudnia ubiegłego roku jedna akcja JSW była warta na giełdzie 12,71 zł, a 28 listopada br. - 87,50 zł.

 

Premier Beata Szydło zapewnia, że rząd uzdrowi polskie górnictwo. Zobacz materiał "Faktów" TVN (03.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
overo
ciekawe tylko czy uda sie nadal kontynuowac restrukturyzacje społki. Gawlik musiał podjac wiele na rpawde zdecydowanych działań aby wyprowadzic jastrzebie z bankróctwa
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ravdnar
akurat jsw pokazała juz w tym roku ze potrafi odbic sie od dna w prawdziwie spektakularnym stylu, winszuje pokaźnych sukcesów
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Seba_RP
cios za ciosem jsw nie moze odpuszczac, musi sie rozwijac, mimo wszystko ma nadal ogrom naleznosci do splacenia ktore pozaciagali by ratowac sie przed bankróctwem
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane