• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Dalsze rozmowy o Nord Stream 2 w Moskwie. "Austria szczególnie zainteresowana"

Foto: PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA Foto: Rosyjski premier Dimitrj Miedwiediew rozmawia z wicekanclerzem Austrii Reinholdem Mitterlehnerem

Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner oświadczył w środę w Moskwie po rozmowach na temat projektu łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie gazociągu Nord Stream 2, że przyniosły one "bardzo pozytywne rezultaty".

W środę wicekanclerz rozmawiał o tym projekcie z premierem Dmitrijem Miedwiediewem, a we wtorek z ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Jest zainteresowanie Austrii

Wcześniej w środę Mitterlehner konferował z ministrem rozwoju gospodarczego Aleksiejem Ulukajewem; jak przekazał rosyjski minister, rozmowy również dotyczyły Nord Stream 2.

- Porozumieliśmy się, jak będziemy razem kontynuować ten projekt, który bez wątpienia jest projektem (...) podnoszącym stopień bezpieczeństwa energetycznego w Europie - powiedział Ulukajew.

Wicekanclerz ze swej strony - po spotkaniu z Millerem - oznajmił że "Austria jest szczególnie zainteresowana realizacją tego projektu".

- Bardzo ważna jest dla nas dywersyfikacja dostaw gazu. I bardzo jest dla nas ważne, aby nasz koncern OMV uczestniczył w realizacji tego projektu - dodał.

Austria zaproszona do prywatyzacji

Głównym celem wizyty Mitterlehnera był udział w posiedzeniu rosyjsko-austriackiej komisji międzyrządowej ds. handlu i współpracy gospodarczej. Wicekanclerz jest jej współprzewodniczącym.

Ulukajew w środę zaproponował, by biznes austriacki wziął udział w prywatyzacji aktywów rosyjskich firm państwowych.

Dla rządu Rosji jednym z priorytetów jest zahamowanie spadku w wymianie handlowej z Austrią, wywołanego ogólnymi zjawiskami kryzysowymi w gospodarce światowej i sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji. Według danych przytoczonych przez agencję TASS wymiana handlowa między Rosją i Austrią spadła w okresie od stycznia do października 2015 roku o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Druga nitka kontrowersyjna

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Przeciwnicy tego projektu wskazują, że może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, że Ukraina straci znaczenie jako kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, a ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania - czego domagają się niektóre kraje UE, w tym Polska - określają jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

W styczniu br. rozmowy w Moskwie z władzami Gazpromu na temat budowy Nord Stream 2 prowadził szef OMV Rainer Seele.

O projekt Nord Stream 2 premier Szydło była pytana podczas swojej wizyty w Oslo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Ten gazociag norweski budujemy zeby zapewnic bezpieczenstwo norwegii i w razie czego tloczyc gaz zgazoportu ktory namzapewnia bezbpieczenstwo i niezaleznosc.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane