• rozwiń

W tym regionie powstanie farma fotowoltaiczna. Ma przynieść duże oszczędności

W tym regionie powstanie farma fotowoltaiczna. Ma przynieść duże oszczędności
Foto: ENERGA Foto: W Stargardzie powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody, powstanie w Stargardzie w województwie Zachodniopomorskim. Budowa instalacji ma potrwać do końca 2017 roku.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Sebastian Szwajlik powiedział, że farma fotowoltaiczna powstanie po to, aby obniżyć koszty energii zużywanej w przedsiębiorstwie, ale inwestycja jest także wynikiem troski o środowisko naturalne.

- Zyskiem mają być niższe koszty za energię, a w konsekwencji korzystna taryfa za wodę i ścieki dla mieszkańców Stargardu. 2017 rok jest już trzecim rokiem z kolei, w którym udaje nam się utrzymać taryfę na tym samym poziomie – podkreślił Szwajlik. Jak szacuje, dzięki farmie rachunki przedsiębiorstwa za energię spadną o około 700 tys. zł rocznie.

Korzystna dla środowiska

- Elektrownie fotowoltaiczne nie wymagają dostarczania paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują uciążliwego hałasu – wyliczył zalety zielonej energii Szwajlik. Dzięki inwestycji uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Wyprodukowana na farmie energia trafi do oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Jak szacuje prezes miejskiej spółki, roczna produkcja energii pochodząca z odnawialnych źródeł wyniesie 1800 MHh, podczas gdy zapotrzebowanie tych dwóch obiektów sięga 5400 MWh.

Szwajlik powiedział też, że panele słoneczne o tzw. wyższej mocy zajmą na farmie 1,5 hektara.

Jedna z największych w regionie

- Budowa instalacji nie jest szczególnie skomplikowana, ale do zamontowania i podłączenia będziemy mieli nieco ponad 7 tys. sztuk paneli – dodał prezes.

Jak ocenił, będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w regionie.

Prace przy budowie farmy o mocy 1,89 MW mają potrwać do końca 2017 roku.

Inwestycja jest warta 12,7 mln zł, z czego 8,4 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz: Największa w Polsce farma słoneczna otwarta (Film z 28.10.2015)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane