• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Jest szansa na koniec wzrostów cen paliw

Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa" Odtwórz: Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa"
Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa" "Źródło: TVN Turbo"

Jest szansa, że w przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych przestaną rosnąć, a benzyna może nawet stanieć - oceniają analitycy. Wskazują na wyhamowanie wzrostów i początek obniżek cen hurtowych.

Jak przypomina portal e-petrol.pl, w ciągu zaledwie dwóch tygodni cena litra benzyny 95 wzrosła o 20 groszy i znalazła się na poziomach ostatni raz notowanych na początku maja tego roku. Jednak prognoza na nadchodzący tydzień daje nadzieję nawet na spadek. Portal zwraca uwagę, że w polskich rafineriach ostatni tydzień upłynął pod znakiem przeceny benzyn, ale spadki pojawiły się dopiero w drugiej połowie tygodnia, więc na korektę cen paliw na stacjach trzeba poczekać. Natomiast w przypadku oleju napędowego w ostatnich dniach notowano minimalną podwyżkę.

Bez wzrostów

Również według BM Reflex, analiza zmian cen na rynku hurtowym pozwała z lekkim optymizmem prognozować ceny na stacjach na przyszły tydzień. Biuro ocenia, że skala spadku cen benzyn w hurcie nie niweluje jeszcze wcześniejszych wzrostów, ale jest szansa, że ceny na stacjach przestaną rosnąć. Miejscami nawet możliwe są pierwsze obniżki. Reflex również prognozuje, że prawdopodobnie wzrosną ceny oleju napędowego i LPG, oceniając tą podwyżkę na o 3–4 grosze na litrze.

Według e-petrol.pl. przyszłotygodniowe średnie ceny benzyny 95 będą się zawierać w przedziale 4,53-4,64 zł za litr, dla oleju napędowego powinno być to 4,34-4,43 zł za litr, a w przypadku autogazu - 2,06-2,13 zł za litr.

Dlaczego?

Analitycy zwracają uwagę, że ostatni tydzień na światowych rynkach ropy upłynął pod znakiem podwyżek. Notowania ropy Brent przekroczyły 55 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 3 proc. Jako jeden z czynników Reflex wskazuje ostatni raport OPEC i zawarte w nim oczekiwanie znacznego wzrostu popytu na ropę. Portal e-petrol.pl przywołuje również najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która także wskazuje na wzrost popytu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane