• rozwiń

Obniżki na stacjach paliw. Optymistyczna prognoza na koniec wakacji

Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks Odtwórz: Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks
Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks "Źródło: TVN Turbo"

W przyszłym tygodniu możliwe są niewielkie obniżki cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy. Jako główną przesłankę wskazują spadki cen hurtowych w rafineriach i rosnące wydobycie ropy na rynku amerykańskim.

Według portalu e-petrol.pl, w ostatnich dniach spadki cen detalicznych paliw są dość widoczne i prawdopodobnie będą widoczne w kolejnych dniach. Notowane w tym tygodniu obniżki cen hurtowych będą mogły z pewnością odzwierciedlić się także i na rynku detalicznym - ocenia portal.

Na przyszły tydzień e-petrol.pl prognozuje dla benzyny 95 średnią cenę w przedziale 4,38-4,47 zł za litr, a dla oleju napędowego 4,22-4,31 zł za litr. Mniej prawdopodobne mają być obniżki cen autogazu, który ma średnio kosztować 1,85-1,91 zł za litr.

Również według biura Reflex możliwe są obniżki cen, choć raczej symboliczne, rzędu 2-3 groszy na litrze. Reflex wskazuje, że w ostatnim tygodniu benzyna w hurcie potaniała 3 grosze na litrze, a olej napędowy - o 5 groszy.

Ograniczenia wydobycia

Według analityków, na światowym rynku ropy nie widać większych zmian, ale jednocześnie panuje niezdecydowanie. Inwestorzy widzą skutki ograniczenia wydobycia przez OPEC i producentów spoza kartelu, czyli postępujący spadek zapasów - ocenia e-petrol.pl.

Portal wskazuje jednak, że z drugiej strony nadal szybko rośnie wydobycie w USA. Reflex zwraca uwagę, że poziom amerykańskiej produkcji jest obecnie najwyższy od lipca 2015 roku. A we wrześniu - zgodnie z prognozami Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej - będzie jeszcze wyższy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane