• rozwiń
  • WIG20 2162.28 +0.35%
  • WIG30 2448.93 +0.37%
  • WIG 56970.90 +0.33%
  • sWIG80 11469.21 +0.16%
  • mWIG40 3641.72 +0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:34

Dostosuj

Tychy ogrzewane nowym blokiem ciepłowniczym. Ruszy w połowie roku

Tychy ogrzewane nowym blokiem ciepłowniczym. Ruszy w połowie roku
Foto: Wikipedia licencja GNU Foto: W połowie roku ruszy blok ciepłowniczy, który ogrzeje Tychy.

W połowie roku rozpocznie się eksploatacja nowego bloku ciepłowniczego, który będzie podstawowym źródłem dostaw ciepła dla ponad 130-tysięcznych Tychów (Śląskie). Grupa Tauron kończy właśnie rozpoczętą ponad dwa lata temu, wartą 618,5 mln zł budowę bloku.

Budowa bloku ciepłowniczego o mocy ponad 58 megawatów elektrycznych i 86 megawatów cieplnych w Zakładzie Wytwarzania Tychy to jedna z głównych inwestycji spółki Tauron Ciepło. Prace są na ukończeniu; w poniedziałek – jak podała spółka - pomyślnie przeprowadzono pierwszą synchronizację nowego bloku z krajową siecią elektroenergetyczną.

Po próbach i testach

- Tym samym po raz pierwszy energia elektryczna z tego bloku została dostarczona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Synchronizacja została poprzedzona wykonaniem niezbędnych prac rozruchowych i zakończeniem wymaganych prób elektrycznych – poinformowała rzeczniczka spółki Tauron Ciepło Małgorzata Kuś.

Natomiast przed niespełna tygodniem pierwszy raz z nowego bloku energetycznego dostarczono ciepło do systemu ciepłowniczego Tychów. Był to bardzo istotny test, ponieważ to właśnie nowy blok ma stać się w przyszłości najważniejszą jednostką, zasilającą miasto w energię cieplną.

Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest spółka Elektrobudowa, jest drugim etapem realizowanego przez Tauron Ciepło projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. Wcześniej (w latach 2008-2012) przebudowano kocioł węglowy bloku na spalający biomasę oraz postawiono tzw. kocioł rusztowy.

Dostawa energii na dziesięciolecia

Odtworzenie mocy tyskiej elektrociepłowni ma zapewnić Tychom na kolejne dziesięciolecia dostawę energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, przy jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko. Przedstawiciele tyskich władz podkreślali wcześniej, że inwestycja wpisuje się w politykę miasta, które m.in. stawia na ekologiczny transport i prowadzi wiele działań na rzecz ograniczenia tzw. niskiej emisji; jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja sieci ciepłowniczej.

Nowy blok docelowo zastąpi stare moce wytwórcze i umożliwi znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń. Przedsięwzięcie pozwoli odbudować moce cieplne w związku z wycofywaniem z użytkowania przestarzałych kotłów wodnych, zwiększy też moc wytwarzanej energii elektrycznej. Ma gwarantować bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Tychów, a także licznych zakładów zlokalizowanych w działającej w tym mieście Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju. Spółka dostarcza ciepło do ok. 700 tys. odbiorców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane