• rozwiń

W kwietniu ceny ropy zakwitły. Największe wzrosty od roku

W kwietniu ceny ropy zakwitły. Największe wzrosty od roku
Foto: Shutterstock Foto: W kwietniu ceny ropy największe wzrosty cen ropy

Kończący się kwiecień surowiec zakończy z największym miesięcznym wzrostem notowań od roku, aż o 20 proc. - podają maklerzy.

Jednak końcówka miesiąca jest stabilna. Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian wobec czwartkowego zamknięcia. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,98 USD, po zniżce o 5 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 5 centów i jest wyceniana po 48,09 USD za baryłkę.

Ceny ropy do góry?

Sentyment na rynkach wspiera informacja, że produkcja ropy w USA spadła w ub. tygodniu już 7.

tydzień z rzędu i była najniższa od X 2014 r. Takie dane podał w środę Departament Energii USA (DoE). Produkcja spadła o 15 tys. b/d do 8,94 mln b/d.

Na dodatek władze Wenezueli informują, że trwają prace nad wsparciem cen ropy, bo są one za niskie. Taki komentarz prezydenta Nocilasa Maduro nadano w państwowej telewizji w Wenezueli.

- Widzimy już jakieś działania na rynkach jeśli chodzi o podaż ropy, co jest pozytywnym czynnikiem - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney. - Na razie to za jednak za mało, aby zmniejszyć nadpodaż ropy na rynkach.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 70 centów i kosztowała na zamknięciu handlu 46,03 USD za baryłkę, najwyżej na zamknięciu handlu od 4 listopada 2015.

W tym tygodniu ropa w Nowym Jorku zdrożała o 5,2 proc., a w kwietniu surowiec zyskał 20 proc.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane