• rozwiń

Za gaz zapłacisz mniej. Ta decyzja wpłynie na wysokość twojego rachunku

Za gaz zapłacisz mniej. Ta decyzja wpłynie na wysokość twojego rachunku
Foto: sxc.hu Foto: URE obniżył cenę gazu dla PGNiG w taryfie detalicznej o 7 proc.

Odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy zapłacą mniej za gaz, bo Urząd Regulacji Energetyki (URE) obniżył taryfy o 7 proc. - podała w środę w komunikacie spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

URE zdecydował, że "uśredniona obniżka ceny za paliwo gazowe w taryfie detalicznej w stosunku do dotychczasowej taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,0 proc." - czytamy w komunikacie.

Abonament bez zmian

Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Nowa taryfa będzie obowiązywać do końca marca 2017 r.

PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje gaz do ponad kilku milionów klientów, głównie gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm.

Koniec regulacji cen w Polsce?

Urząd Regulacji Energetyki zajmuje się m.in. zatwierdzaniem taryf w Polsce. Instytucję te mogą czekać jednak pewne zmiany, ponieważ KE proponuje usunięcie regulacji cen przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony najbardziej wrażliwych konsumentów (najbiedniejszych gospodarstw domowych).

Komisja, analizując doświadczenia w innych krajach członkowskich, które nie regulują cen, doszła do przeświadczenia, że taki system powoduje większą konkurencję i w ostatecznym rozrachunku jest korzystny dla odbiorców energii.

Gospodarstwa domowe poszkodowane

- W ostatnich latach przez trendy globalne zredukowaliśmy unijny rachunek za import energii o 35 proc. Ceny hurtowe są na najniższym poziomie od 12 lat. Ceny gazu spadły o 50 proc. od 2013. (...) Jednak trendy dla użytkowników końcowych, gospodarstw domowych nie są takie same - mówił pod koniec listopada dziennikarzom w Brukseli wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Spadających cen energii na rynkach światowych nie odczuli obywatele państw członkowskich, ponieważ w rachunkach zwiększyły się opłaty sieciowe, podatki i inne opłaty nakładane przez rządy. W efekcie detaliczna cena energii elektrycznej wzrasta w UE średnio o ok. 3 proc. rocznie od 2008 r., natomiast cena gazu - o 2 proc.

Zobacz: Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal (Film z 27.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
dlaczego tego gazu nikt nie zbada, teraz gotuję wodę na kawę trzy razy dłużej niż jesienią tyle jest azotu w tym gazie, zużycie gazu jest trzy razy większe niż 10 lat temu a jeszcze porządnej zimy nie ma
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Kpina - jedna wielka kpina z konsumentów!!! Co z tego, ze obniżą cenę gazu - skoro wszystkie pozostałe opłaty są bez zmian lub idą w górę. Opłata stała zmienna, abonament itd... Fvat na 2300 - a gazu tam za 1400 i to jeszcze poprzeliczanego na kwh zamiast jak kiedyś w m3...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
wiedźma
.....a kaloryczność, jakość gazu? Kto bada i kontroluje? Zmiana z m3 na kWh nie zmienia wartości kalorycznej podawanego gazu konsumentom. Może NIK się za to weźmie w końcu?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane