• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Umowy gazowe niekorzystne dla klientów. Polska spółka może za to słono zapłacić

Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal Odtwórz: Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w grudniu 2013 r. wydał decyzję, w której wskazał, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nadużyło swojej pozycji dominującej | Video: Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal

Polska spółka gazowa PGNiG nie usunęła z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu, czym może narazić się na karę 10 mln zł. Spółka przegrała w sądzie, ale od tej decyzji może się jeszcze odwołać.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził, że polska spółka gazownicza PGNiG częściowo nie wykonało decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o to, że nie usunęła z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu.

Zamówienia gazu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w grudniu 2013 r. wydał decyzję, w której wskazał, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nadużyło swojej pozycji dominującej.

"Spółka zobowiązała się wówczas dobrowolnie, że zmieni treść umów ze swoimi odbiorcami, m.in. usunie ograniczenia w zmniejszaniu ilości paliwa oraz mocy umownej zamawianych na kolejny rok gazowy" - czytamy w informacji.W październiku 2014 r. urząd wszczął postępowanie sprawdzające, które wykazało, że PGNiG nie wykonało w całości decyzji.

"Spółka zaproponowała odbiorcom usunięcie zakwestionowanych postanowień przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych postanowień o podobnych skutkach" - wskazał Urząd. Odbiorcy, przyjmując zaproponowane warunki, zobowiązaliby się do nabywania od PGNiG gazu, którego minimalna ilość byłaby stała, ustalona na określonym poziomie zamówienia z 2014 r.

Niedozwolone klauzule

Maksymalna kara za niewykonanie decyzji Urzędu wynosi do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Na PGNiG  została nałożona sankcja 5 tys. euro dziennie za 490 dni opóźnienia. Łącznie było to 2 mln 450 tys. euro, co stanowiło równowartość ponad 10 mln zł.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji.

Jak wskazał UOKiK, w marcu 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w całości oddalił odwołanie, utrzymując w mocy rozstrzygnięcie Urzędu. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że wykonanie decyzji powinno nastąpić zgodnie z jej treścią.

W ocenie SOKiK, wobec jasno określonego sposobu wykonania decyzji w jej sentencji, nie można uznać za prawidłowe jej wykonanie działań PGNiG S.A. polegających na faktycznym wprowadzeniu nowych postanowień wykraczających poza zakres zobowiązania. Sąd uznał, że wysokość kary została wyznaczona prawidłowo.

PGNiG ma jeszcze prawo odwołać się od tej decyzji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane