• rozwiń

Ukraina zapłaciła za dostawy gazu w styczniu

Ukraina zapłaciła za dostawy gazu w styczniu

Koncern Naftohaz Ukrainy dokonał przedpłaty na dostawę przez rosyjski koncern Gazprom w styczniu 2015 roku około 1 mld metrów sześciennych gazu - poinformował w środę rzecznik Naftohazu. Gazprom potwierdził otrzymanie przedpłaty w wysokości 150 mln dolarów.

Przedstawiciele Gazpromu nie byli w stanie określić dokładnej ilości gazu za tę sumę, gdyż w przedpłacie należy uwzględnić niewykorzystany w całości przez Ukrainę gaz zakupiony w grudniu po innej cenie.

Kluczowe porozumienie

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym pod koniec października cena gazu dla Ukrainy w czwartym kwartale roku 2014 wyniosła 378 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a w pierwszym kwartale roku 2015 ma wynieść 365 dolarów.

Dostawy gazu z Rosji na Ukrainę zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Kijowa. Dostawy przerwano, gdy Ukraina odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane