• rozwiń
  • WIG20 2166.24 +0.47%
  • WIG30 2452.81 +0.44%
  • WIG 57112.70 +0.38%
  • sWIG80 11469.79 -0.17%
  • mWIG40 3646.01 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:10

Dostosuj

Temat: Energetyka

Ostatnia taka inwestycja w Polsce. Miliardy na węglową energetykę

Morawiecki: od stycznia "antysmogowe" taryfy na energię elektryczną Odtwórz: Morawiecki: od stycznia "antysmogowe" taryfy na energię elektryczną
Morawiecki: od stycznia "antysmogowe" taryfy na energię elektryczną "Źródło: tvn24"

Trzy oferty złożono w przetargu na budowę elektrowni Ostrołęka C. Jak poinformowała Energa, najniższa oferta opiewa na prawie 4,9 miliarda złotych brutto, a najwyższa - na 9,5 miliarda złotych, przy budżecie inwestora na poziomie 4,8 miliarda złotych.

Przedmiotem przetargu jest wyłonienie wykonawcy "pod klucz" bloku energetycznego na węgiel kamienny w Elektrowni Ostrołęka, o mocy elektrycznej około 1000 megawatów, o sprawności netto co najmniej 45 procent, pracującym na parametrach nadkrytycznych pary. Inwestorami mają być wspólnie spółki energetyczne Energa i Enea. W czwartek minął termin składania ofert i zostały one otwarte.

Jak poinformowała Energa, China Power Engineering Consulting Group zaoferowało budowę o parametrach określonych w ofercie za ryczałtową cenę 4 mld 849 mln 828 tys. zł. Oferta konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems opiewa na 6 mld 23 mln 34 tys. zł brutto.

Najwyższą ofertę złożyło konsorcjum Polimex-Mostostal oraz Rafako, które zażądało 9 mld 591 mln 540 tys. brutto. Wszystkie trzy oferty przekraczają budżet inwestora, określony przez zamawiającego na 4 mld 803 mln 150 tys. zł.

Ostatnia taka inwestycja

Przypomnijmy, że podczas odbywającego się we wrześniu 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że po wybudowaniu bloku w Ostrołęce nie będzie już potrzeby inwestowania w konwencjonalną energetykę węglową.

"Zakładamy, że po wybudowaniu bloku w Ostrołęce inwestycje w konwencjonalną energetykę opartą na węglu nie będą już potrzebne. Jest wstępnie przygotowywana przez Eneę nowa inwestycja pilotażowej budowy nowego bloku energetycznego o mocy 500 MW opartego na technologii zgazowania węgla. Jej koszt szacujemy na 5 mld zł. (...) Zobaczymy, jak on się opłaci" - mówił wówczas.

Podczas grudniowego posiedzenia unijnej Rady ds. energii w sprawie tzw. pakietu zimowego Tchórzewski powtórzył, że po 2025 roku (prawdopodobny termin oddania Ostrołęki C) w Polsce nie będzie nowych inwestycji energetycznych opartych na węglu.

Kryteria oceny ofert

"Cieszy nas zainteresowanie budową nowej elektrowni, wpisanej w naszą strategię rozwoju potencjału wytwórczego i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Energi Daniel Obajtek.

Jak dodał, rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po ocenie ofert. "Zależy nam na sprawnym wyłonieniu wykonawcy i rozpoczęciu kolejnego etapu prowadzącego do realizacji inwestycji, wspólnie z naszym partnerem - Eneą, która ma doświadczenie w budowie elektrowni. Realizacja tego bardzo ważnego przedsięwzięcia pozwoli na efektywne zastąpienie wyeksploatowanych mocy w Krajowym Systemie Energetycznym, przy pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego" - dodał Obajtek.

"Cena nie stanowi jedynego kryterium oceny ofert w postępowaniu, jest tylko jednym z jego elementów. Zamawiający wybierze ofertę najkorzystniejszą w oparciu o kryteria zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia" - dodał członek zarządu spółki Elektrownia Ostrołęka Edward Siurnicki.

Zgodnie z planami spółek energetycznych i rządu, nowy blok w Ostrołęce, obok mocy rzędu 1000 megawatów ma posiadać wysoką elastyczność, co oznacza możliwość pracy z obciążeniem od 30 do 103 procent mocy nominalnej, sprawność elektryczną przekraczającą 45 procent oraz wysoką dyspozycyjność - ponad 8 tysięcy godzin w roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane