• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

To był rewelacyjny rok dla kierowców. Jakie ceny paliw w 2015 roku?

Jakie ceny paliw w 2015 roku? Odtwórz: Jakie ceny paliw w 2015 roku?
Foto: TVN | Video: TVN24 BiS Foto: Ceny benzyn mogą spaść jeszcze maksymalnie o około 10 -15 groszy na litrze | Video: Jakie ceny paliw w 2015 roku?

Mijający rok zapamiętamy jako okres taniejącego paliwa na stacjach, a były to znaczące obniżki zwłaszcza w II połowie roku. Ceny benzyny spadły w tym okresie o 91 groszy na litrze, a oleju napędowego o 80 groszy. W nieco mniejszym stopniu taniał autogaz i od maksymalnego w tym roku poziomu cena LPG spadła o 28 groszy na litrze - wynika z analizy BM Reflex.

Aktualny średni poziom cen na 30 grudnia 2014: dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,58 zł/l, benzyny bezołowiowej 98  - 4,86 zł/l, oleju napędowego – 4,57 zł/l i autogazu – 2,40  zł/l.  Tym samym  ceny benzyny bezołowiowej 95 są na poziomie z XI 2010 roku, olej napędowy podobnie kosztował po raz ostatni w XII 2010 roku, a ceny autogazu spadły do poziomu z września ubiegłego roku.

Dalsze spadki?

Analiza sytuacji na rynku hurtowym wskazuje na swego rodzaju stabilizację cen w II połowie grudnia, co po serii spadków będzie ograniczało skalę ewentualnych dalszych obniżek cen paliw na stacjach.

“Po nowym roku ceny na stacjach, a przynajmniej na części z nich powinny dalej spadać, jednak tempo średnich spadków w kraju  będzie wyraźnie słabnąć. Ceny benzyn mogą spaść  jeszcze maksymalnie o około 10 -15 groszy na litrze, a w przypadku diesla od 5 da 10 groszy na litrze, ale tylko pod warunkiem, że nie odnotujemy podwyżek na rynku hurtowym. Podwyżek unikniemy tylko pod warunkiem, że ceny ropy będą po nowym roku dalej spadać lub złoty zyska na wartości w stosunku do dolara“ - piszą analitycy BM Reflex.

Co w 2015?

Och zdaniem niewiadomą pozostaje sytuacja na runku ropy naftowej i rynku walutowym, które będą wpływały na rynek krajowy.

“To raczej na pewno na poziom cen detalicznych będzie wpływać wprowadzona od 1 stycznia 2015 roku opłata zapasowa. Może ona spowodować  wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze. Jednak w obecnej sytuacji nie musimy się obawiać, że już od 1 stycznia za paliwo zapłacimy więcej niż teraz.  Kwota wynikająca z wprowadzonej opłaty zapasowej będzie w pierwszej kolejności niwelowała skalę prognozowanych obniżek cen na stacjach“ - podaje BM Reflex.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
henryk_miroslaw_wisniewski
Taaaka radość, ale dla kogo ? obniżki(jak widać wyżej) w groszach. Tymczasem w ciągu minionego roku cena baryłki ropy sadła o 45%. Jak to się ma do ceny na pompach? Kto tu się wzbogacił?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
toki_moki
"Mijający rok zapamiętamy jako okres taniejącego paliwa"-normalnie eldorado,tyle kasy zostało nam w kapsie,że każdy sobie nowe auto kupi tak było tanio,a za rok o tym czasie litr 7,15zł
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pawelpio
Niby czemu ma służyć ta opłata dodatkowa? Drenowaniu kieszeni kierowców? Toż to następny ukryty podatek. W ostatnich wyborach przestałem głosować na PO i z pewnością nie będę w przyszłości.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane