• rozwiń

Minister Energii: to dobry czas na restrukturyzację górnictwa

Minister Energii: to dobry czas na restrukturyzację górnictwa
Foto: Shutterstock Foto: Tchorzewski: to dobry czas na restrukturyzację górnictwa

Ponad 800 osób z kopalni Makoszowy wybrało już nową pracę. Teraz jest dobry czas na restrukturyzację górnictwa ze względu na niskie bezrobocie na Śląsku - powiedział w piątek dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W czwartek wieczorem zakończył się podziemny protest w zabrzańskiej kopalni Makoszowy - podała Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy kopalnia. Zakład z końcem tego roku ma zakończyć wydobycie węgla.

Co z pracownikami?

Szef resortu energii powiedział, że problem pracowników likwidowanej kopalni Makoszowy jest "w pełni rozwiązany". - Dokonujemy alokacji ludzi, pracownicy kopalni Makoszowy mogą przebierać w ofertach - podkreślił. Załoga kopalni Makoszowy liczy 1346 osób.

Tchórzewski podkreślił, że bezrobocie na Śląsku jest jednym z najniższych w kraju i wynosi ok. 7 proc. co oznacza, że faktycznie go nie ma. - Przychodzą firmy, które składają oferty zatrudnienia naszych pracowników(...) trwają też rozmowy o tym, jak zatrudnić pracowników z Ukrainy na Śląsku - mówił.

Bielszowice

W piątek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala poinformował, ze największym zainteresowaniem górników z kopalni Makoszowy cieszy się ruch Bielszowice kopalni Ruda. - Tego się spodziewaliśmy i dlatego tam uruchomiony jest punkt informacyjny. Ale też w innych kopalniach przygotowane mamy różne miejsca pracy, które mogą być bardzo atrakcyjne dla górników z Makoszów - mówił.

Ruch Bielszowice, będący częścią kopalni Ruda, położony jest najbliżej zabrzańskiej kopalni Makoszowy. PGG zapowiada, że punkt informacyjny w Bielszowicach będzie czynny także w sobotę, by górnicy z Zabrza mogli jak najszybciej załatwić formalności.

Od kiedy?

Górnicy już przyjęci do Bielszowic rozpoczną pracę we wtorek, po obowiązkowym szkoleniu bhp. W następnych dniach kolejne brygady z Makoszów będą rozpoczynały pracę w innych częściach kopalni Ruda: Pokój i Halemba. - Staramy się iść górnikom na rękę i nie rozdzielać brygad, które pracują ze sobą na kopalni Makoszowy – podała PGG.

Dotąd do Polskiej Grupy Górniczej wpłynęło ponad 250 deklaracji od górników z kopalni Makoszowy, a Jastrzębska Spółka Węglowa przyjęła prawie 300 deklaracji. Pierwszych 100 górników z Makoszów rozpocznie pracę w należącej do tej spółki kopalni Knurów-Szczygłowie w najbliższy poniedziałek.

Prezes JSW Tomasz Gawlik poinformował z kolei, że kopalni Knurów-Szczygłowice potrzeba ponad 400 fachowców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Chaber
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_kozakd876
Kim jest Oprawca -SB czy to człowiek niszczący prawa człowieka ,niszczący dobro RP a to robi PiS-emeryci nie maja na chlem .leki a pis przydziela Sobie Nagrody pienięzne?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_kozakd876
paradoks w Pis są oprawcy ,nie moga zniszczyć etosu L,Wałęsy to niszcza to co wywalczyli ludzie Jego czasów,Bo kaczynscy byli tylko marginesem solidarnosci
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_kozakd876
dzisiaj bo będzie rzad na kopalni,, Wujek To obietnice a prawda jest taka ,że górnicy zgineli walczac o miejsca pracy a ta sama władza zamyka kopalnie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane