• rozwiń

Temat: Polski wegiel

Inwestycje drogowe uderzają w węgiel. "Sporo czeka do wywiezienia"

Tchórzewski: Do 2050 nie uda się ograniczyć udziału węgla w energetyce Odtwórz: Tchórzewski: Do 2050 nie uda się ograniczyć udziału węgla w energetyce
Tchórzewski: Do 2050 nie uda się ograniczyć udziału węgla w energetyce "Źródło: EKG"

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że nie ma w Polsce problemu z węglem, są jednak problemy transportowe z dostarczeniem surowcaa. Jego zdaniem to wynik między innymi licznych inwestycji drogowych i kolejowych w kraju.

- Inwestycje drogowe i kolejowe, które są tak zaawansowane, spowodowały, że firmy transportowe muszą dostarczyć ogromne ilości tłucznia na budowy. Na dodatek remontowane linie kolejowe są wyłączone z tego transportu. Z tego powodu sporo węgla czeka do wywiezienia na przykład z kopalni w Bogdance - powiedział Tchórzewski na briefingu prasowym podczas III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Jego zdaniem jest kwestią kilku tygodni, by sytuacja wróciła do normy i wtedy zaległości transportowe zostaną odrobione.

- Osobną kwestią jest fakt, że wielu konsumentów i przedsiębiorców z obawy, że mogą być problemy z węglem zaopatrzyła się w niego niejako na zapas. Ankieta we wschodnich województwach Polski potwierdziła, że konsumenci nakupili węgla na półtora roku - dodał szef resortu energii.

Import węgla

Przypomniał, że węgiel dla odbiorcy indywidualnego w ponad połowie jest importowany zza wschodnich granic, między innymi z Białorusi, Ukrainy czy Rosji.

- Z powodu manewrów wojskowych na Białorusi również były utrudnienia transportowe, bo przewożono tak sprzęt wojskowy i setki tysięcy żołnierzy - ocenił Tchórzewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane