• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Niepewna przyszłość Katowickiego Holdingu Węglowego. Wkrótce ważna decyzja

Niepewna przyszłość Katowickiego Holdingu Węglowego. Wkrótce ważna decyzja
Foto: Shutterstock Foto: Decyzja w sprawie wyboru ścieżki naprawczej dla Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zapadnie do końca roku

Decyzja w sprawie wyboru ścieżki naprawczej dla Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zapadnie do końca roku. Rozważane jest dalsze samodzielne działanie holdingu lub jego fuzja z Polską Grupą Górniczą (PGG) - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- W tej sprawie jesteśmy na etapie podjęcia ostatecznej decyzji do końca roku, jaką drogę wybierzemy (...). Nie mamy jeszcze skończonych rozmów z wierzycielami (holdingu), dlatego też trudno dzisiaj przekazać ostateczną decyzję - powiedział minister podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Tchórzewski potwierdził, że analizowana jest zarówno możliwość dalszego samodzielnego działania holdingu, jak i jego połączenie z największą górniczą spółką - Polską Grupą Górniczą (PGG). Minister przyznał, że instytucje finansowe (chodzi głównie o obligatariuszy, którzy kilka lat temu objęli warte ponad 1 mld zł obligacje KHW) niechętnie patrzą na wariant, w którym holding nadal działałby samodzielnie.

Rola banków

- Ta droga, która w jakiś sposób jest brana pod uwagę, to - z wielką niechęcią jeśli chodzi o instytucje finansowe - samodzielne funkcjonowanie KHW. Druga droga to pewna forma fuzji z PGG - poinformował Tchórzewski.

Dodał, że druga rozważana droga (fuzji) opiera się na założeniu, że w dużym podmiocie łatwiej będzie uzyskać zakładane wskaźniki, na czym zależy wierzycielom. Minister zapewnił, że jeszcze przed końcem listopada dojdzie do kolejnego spotkania z zarządem i stroną społeczną KHW w sprawie programu naprawczego dla firmy.

Poprzednie spotkanie ze związkowcami i zarządem KHW miało miejsce w końcu października. Wówczas minister Tchórzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski wskazywali, że do uzyskania stabilności holdingu nie wystarczy dokapitalizowanie i porozumienie z bankami; potrzebne są też inne działania po stronie spółki m.in. w zakresie tempa restrukturyzacji i inwestycji.

Wysoki dług

Według wcześniejszych założeń trzej inwestorzy: Enea, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia mieliby zasilić holding kapitałowo kwotą 700 mln zł. W październiku Tchórzewski podtrzymywał te plany, ale zastrzegał, że ta ścieżka naprawy nie gwarantuje pełnej stabilności - potrzebne są pogłębione działania restrukturyzacyjne oraz inne rozłożenie akcentów w planie inwestycyjnym. Wówczas też rozpoczęło się analizowanie możliwego włączenia do PGG perspektywicznych kopalń KHW.

Planowane działania naprawcze muszą uzyskać aprobatę banków, z którymi negocjowana jest umowa restrukturyzacyjna. Holding winny jest instytucjom finansowym ponad 1 mld zł z tytułu obligacji. Kilka tygodni temu strony podpisały tzw. umowę standstill, czyli porozumienie będące wstępem do właściwej umowy restrukturyzacyjnej. W tego typu umowie strony deklarują chęć rozmów na temat restrukturyzacji zadłużenia, a wierzyciele zawieszają wymagalność roszczeń i nie podejmują egzekucji - w przypadku KHW zawieszenie obejmuje okres do końca tego roku.

Jesienią zarząd holdingu poinformował stronę społeczną o zamiarze zawieszenia na trzy lata wszystkich świadczeń nieperiodycznych określonych w Holdingowym Układzie Zbiorowym Pracy. Układ reguluje m.in. zasady wypłaty wszelkich dodatkowych świadczeń, jak nagroda barbórkowa, nagroda roczna (tzw. czternasta pensja), deputat węglowy oraz wiele przysługujących pracownikom dodatków, np. na pomoce szkolne dla dzieci, dojazdy na wakacje itp. Mają też być kontynuowane negocjacje dotyczące zmiany obowiązującego w KHW układu zbiorowego.

Możliwa fuzja

Spółka rozważa też przekazanie części majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Rozmowy ze stroną społeczną w tej sprawie dotyczą rudzkiej części kopalni Wujek (tzw. ruch Śląsk), a sam Wujek miałby w przyszłości stać się kopalnią szkoleniową. Docelowo do SRK ma też trafić katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla. W przyszłości KHW miałby oprzeć się na dwóch kopalniach: Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła. W przypadku wyboru wariantu fuzji z PGG, prawdopodobnie właśnie te zakłady trafiłyby do Grupy.

W ostatnim czasie zatrudniający ponad 13,2 tys. osób holding badał zainteresowanie pracowników skorzystaniem z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Taką chęć wyraziło blisko 2,4 tys. pracowników KHW. Chodzi o instrumenty osłonowe przewidziane ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wnioski są obecnie weryfikowane.

 

Polski węgiel truje:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ravdnar
nawet notyfikacja KE nie wpływa za bardzo na nasz poziom decyzyjny w sprawach holdingu. mysle ze tutaj na pewno jest wiecej niz jedno rozwiazanie dla kopalń takich jak wujek, slask staszic etc
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
z_byka
połączenie holdungu z grupa górnicza bedzie miało najlepszy efekt jesli kazda ze społek wyjdzie samodzielnie w miare na prosta.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
roderowiec82
nie, nei zgodzę się akurat obecna ekipa co by nie mówić na pis, pokazała, że przedewszystkim mają sie pojawic w górnictwie oszczednosci i redukcje. TEraz rozmawia sie nad tematem zamykania nierentownych zakładów (przynajmniej kilku) mysle ze to zmiana w najlepszym mozliwym kierunku
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Duch 0102
Sciezka jest jedna, dawno wybrana, dawac pieniadze dla zbankrutowanego gornictwa w imie POLITYKI...tylko margaret thatcher potrafila sie temu przeciwstawic....
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane