• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tankowiec z USA dostarczył ropę dla Orlenu

Wynagrodzenie zarządu PKN Orlen w 2018 roku wyniosło łącznie ponad 4,7 miliona złotych Odtwórz: Wynagrodzenie zarządu PKN Orlen w 2018 roku wyniosło łącznie ponad 4,7 miliona złotych
Wynagrodzenie zarządu PKN Orlen w 2018 roku wyniosło łącznie ponad 4,7 miliona złotych "Źródło: PKN Orlen"

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tysiącami ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.

Jest to pierwszy ładunek ropy naftowej, który trafił do Polski ze Stanów Zjednoczonych po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca - poinformował we wtorek PKN Orlen.

Koncern zaznaczył, że tankowiec, który dostarczył z USA ropę naftową dla tej spółki wypłynął z portu w Houston 8 października - rejs do Polski trwał trzy tygodnie.

"Ładunek ropy zostanie wyładowany w gdańskim Naftoporcie, a następnie przetłoczony rurociągiem do rafinerii w Płocku" - wyjaśnił PKN Orlen. Spółka zwróciła uwagę, że ropa naftowa WTI - West Texas Intermediate to lekki gatunek tego surowca, o relatywnie niskiej gęstości i niskiej zawartości siarki, pochodzący z południowo-zachodniej części USA. "Dzięki dobrym parametrom gęstości i zawartości siarki w procesie destylacji uzyskuje się z niej dużą ilość benzyn i oleju napędowego" - zaznaczył płocki koncern.

Element strategii

PKN Orlen podkreślił, że transakcja na dostawę ropy naftowej z USA wpisuje się w strategię tej spółki, która zakłada m.in. "optymalizację procesu zakupowego i uzupełnianie kontraktów długoterminowych kontraktami spotowymi (doraźnymi - red.) zawieranymi na korzystnych warunkach".

"Stany Zjednoczone są kolejnym krajem, z którego surowiec trafi do rafinerii koncernu" - przypomniał PKN Orlen. Spółka przypomniała, że oprócz ropy pochodzącej z umów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG oraz Saudi Arabian Oil Company, rafinerie jej grupy kapitałowej przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, a także Kazachstanu, Nigerii i Norwegii.

Jak informował wcześniej PKN Orlen, koncern jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane