• rozwiń

Lotos spokojny. Taniejąca ropa nie zmienia planów inwestycyjnych

Lotos spokojny. Taniejąca ropa nie zmienia planów inwestycyjnych
Foto: lotos.pl Foto: Na razie Lotos nie zmienia swoich planów inwestycyjnych zakładających m.in. rozwój wydobycia na Bałtyku i zakup aktywów wydobywczych w Norwegii

Lotos spodziewa się, że w przyszłym roku ceny "czarnego złota" wzrosną. Na razie sytuacja na rynku ropy nie wpływa na plany inwestycyjne spółki - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Paweł Olechnowicz.

- Sytuacja na rynku ropy jest skomplikowana i zmierza w kierunku dalszego obniżania cen. Trudno powiedzieć, gdzie znajdzie się dno - powiedział prezes. Dodał, że ceny surowca mogą spadać dalej, nawet w okolice 50 dolarów za baryłkę.

Będzie lepiej?

W przyszłym roku sytuacja powinna się jednak poprawiać. - Spadki się w końcu zatrzymają, ropa pod koniec przyszłego roku będzie wracać do poziomów z połowy 2014 r., czyli 70-80 dolarów - powiedział prezes.

Na razie Lotos nie zmienia swoich planów inwestycyjnych zakładających m.in. rozwój wydobycia na Bałtyku i zakup aktywów wydobywczych w Norwegii.

- Będziemy odnosić się, jeśli chodzi o nasz program inwestycyjny, do tego, co będzie się działo na rynku. Ryzyk jest sporo. Ale jeśli chodzi o rozwój wydobycia na Bałtyku - na razie nie ma zagrożeń - powiedział. - Jesteśmy stosownie poukładani. Również plan przejęć w Norwegii jest aktualny, bo chcemy odzyskać wydatki poniesione na Yme - dodał.

Olechnowicz ocenił, że obecna sytuacja na rynku ropy może przełożyć się na spadek cen oferowanych do sprzedaży aktywów wydobywczych, choć - jak mówi - w tej chwili jeszcze tego nie widać. Prezes podtrzymał, że w przyszłym roku spółka będzie chciała przedstawić strategię na lata 2016 - 2020.

Znowu spadek

Wtorek był kolejnym dniem spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku rano powiększyły się spadki z powodu ocen, że USA mogą jeszcze zwiększyć produkcję surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, była wyceniana na 58,73 dolarów, po spadku o 66 centów.

Grupa Lotos to polska grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane