• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Widmo bankructwa wisi nad firmami naftowymi. Przez tanią ropę

Widmo bankructwa wisi nad firmami naftowymi. Przez tanią ropę
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Amerykańskie firmy, które zaciągnęły ogromne kredyty, żeby przyłączyć się do wydobywania ropy łupkowej i teraz nie mają wyboru – muszą wydobywać, żeby spłacać odsetki

Ceny ropy wciąż spadają, zbliżają się już do 30 dolarów za baryłkę. Nad znaczną częścią amerykańskiego przemysłu naftowego pojawia się widmo bankructwa – pisze we wtorek "Wall Street Journal".

Gazeta odnotowuje, że trzy wielkie banki inwestycyjne – Morgan Stanley, Goldman Sachs Group inc. i Citigroup Inc. – oczekują, że cena ropy w kontraktach krótkoterminowych spadnie poniżej 30 USD za baryłkę w rezultacie spowolnienia gospodarki Chin, aprecjacji amerykańskiego dolara oraz faktu, że od Houston po Rijad ropę wciąż się wydobywa, choć rynki są przesycone.

Za tania ropa

Według firmy Wolfe Research zajmującej się analizami rynków w połowie 2017 roku aż jednej trzeciej amerykańskich producentów ropy i gazu może zagrozić bankructwo i restrukturyzacja. Zdaniem analityków część z tych firm mogłaby przetrwać, gdyby cena ropy wzrosła przynajmniej do 50 dolarów za baryłkę.

„WSJ” pisze, powołując się na mający się wkrótce ukazać raport firmy consultingowej AlixPartners, że przy obecnych cenach północnoamerykańscy producenci ropy i gazu tracą łącznie prawie 2 miliardy dolarów tygodniowo. Tymczasem zdaniem analityków, niektórych banków i przedstawicieli branży naftowej, nadpodaż ropy może się utrzymać przez cały bieżący rok i część 2017 r.

Inwestycje na kredyt

Gazeta odnotowuje, że amerykańskie firmy, które zaciągnęły ogromne kredyty, żeby przyłączyć się do wydobywania ropy łupkowej i teraz nie mają wyboru – muszą wydobywać, żeby spłacać odsetki. A czyniąc tak, wpędzają się w jeszcze większe kłopoty.

„WSJ” odnotowuje, że niektóre firmy wydobywcze, w tym Sandridge Energy Inc., Energy XXI Ltd. i Halcon Resources Corp. w trzecim kwartale br. ponad 40 proc. wpływów przeznaczyły na spłatę odsetek od kredytów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
leon_baligali
Od miesiecy slysze ze to mialo w Rossje uderzyc Ciekawe co sie stanie z Bankami jak nie dostana pieniedzy z kredytow i kto za smieszna cene przejmnie t upadle firmy
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane