• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja - Polska

Premier: gazociąg z Danii bardzo realny

Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal Odtwórz: Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal
Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal "Źródło: TVN24 BiS"

- Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli zakomunikować dobre wiadomości w sprawie Baltic Pipe - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy". - Mamy też alternatywny plan, gdyby projekt Baltic Pipe w określonym terminie nie został zrealizowany - zapewniła.

Szefowa rządu pytana była o kwestię dywersyfikacji dostaw gazu w kontekście zbliżających się rozmów z Rosją w sprawie kolejnej umowy gazowej.

- Robimy wszystko, byśmy nie musieli działać w warunkach jakiejkolwiek presji - podkreśliła premier. Według niej "zarówno rozbudowa gazoportu, jak i projekt Baltic Pipe są bardzo realne".

Brama Północy

- Nie mogę dziś mówić o szczegółach. W ostatnich tygodniach odbyłam szereg rozmów z premierem Danii. Obu stronom zależy na tym, aby ten projekt doprowadzić do końca, teraz trwają negocjację i mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zakomunikować dobre wiadomości - powiedziała Szydło.

Baltic Pipe, nazywany Bramą Północy, ma otworzyć Polskę na europejski system przesyłowy, między innymi na źródła w Norwegii. W założeniu, gazociąg z Danii o planowanej przepustowości do 10 mld metrów sześciennych, miałby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje rozpocząć korzystanie z gazociągu do 2020 r., kiedy to wygasa obecny kontrakt gazowy z Gazpromem.

Porozumienie o budowie Baltic Pipe podpisano jeszcze w 2007 r, ale projekt wciąż pozostaje w fazie przedinwestycyjnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane