• rozwiń

Temat: Polski wegiel

Szydło alarmuje ws. górnictwa: jest gospodarczą racją Polski

Szydło alarmuje ws. górnictwa: jest gospodarczą racją Polski
Foto: Kopalnia Soli "Wieliczka" Foto: Kopalnia Górnicza

Górnictwo musi być doinwestowane. Musimy rozmawiać o współistnieniu energetyki i górnictwa, bo to podstawa bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówiła w czwartek wiceprezes PiS na briefingu prasowym w Jastrzębiu-Zdroju.

Dziennikarze pytali kandydatkę PiS na premiera, czy ta partia ma plan ratowania polskiego górnictwa, jeśli przejmie władzę po wyborach parlamentarnych.

Program PiS

- Mamy przygotowany plan, mamy program przyjęty przez PiS w 2014 r., ale w tej chwili też pracujemy w zespole, który zajmuje się sprawami energetyki i górnictwa - powiedziała Szydło, która była w Jastrzębiu-Zdroju z okazji obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Zaznaczyła, że dla niej jedno jest pewne: "górnictwo musi być doinwestowane, górnictwo musi się rozwijać, musimy rozmawiać o współistnieniu energetyki i górnictwa, o węglu kamiennym i węglu brunatnym - to jest podstawa polskiej energetyki, bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Szydło podkreśliła, że górnictwo na Śląsku ma wymiar społeczny: daje miejsca pracy, zapewnia funkcjonowanie śląskich rodzin górniczych, ale wpływa także na rozwój innych regionów w Polsce, na handel i usługi.

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że gospodarczą racją Polski jest istnienie polskiego górnictwa - powiedziała Szydło.

W programie PiS z 2014 r. zapowiedziano m.in. koniec "eksperymentowania na polskiej energetyce węglowej i górnictwie węgla" oraz przygotowanie programu rewitalizacji Śląska i inwestycji w nowe węglowe bloki wytwórcze. PiS proponuje także powstanie Ministerstwa Energetyki, które miałoby kompetencje i środki niezbędne do realizacji polityki energetycznej i koordynacji działań sektora energetycznego.

Szydło już wcześniej krytykowała szefową polskiego rządu za sytuację w Brzeszczach:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane