• rozwiń

Niezwykłe znalezisko w zambijskiej kopalni

Niezwykłe znalezisko w zambijskiej kopalni. Wkrótce trafi na aukcję Odtwórz: Niezwykłe znalezisko w zambijskiej kopalni. Wkrótce trafi na aukcję
Niezwykłe znalezisko w zambijskiej kopalni. Wkrótce trafi na aukcję "Źródło: Instagram - @gemfields"

Waży ponad 1,1 kilograma i jest prawie dwukrotnie większy niż największy ze znanych diamentów. W Zambii wydobyto niezwykły szmaragd.

Właścicle kopalni, gdzie wydobyto kamień, firma Gemfields Group poinformowała, że 5655-karatowy kamień został znaleziony w październiku w kopalni Kagem. Już zapowiedziano, trafi na listopadową aukcję kamieni szlachetnych w Singapurze.

Większy niż diament Cullinan

Kamień jest prawie dwa razy większy od słynnego 3106-karatowego diamentu Cullinan, znalezionego w Afryce Południowej w 1905 roku.

Według Bloomberga jest jednak mało prawdopodobne, by jego wartość była podobna do tych osiąganych przy sprzedaży diamentów. Szmaragdy są po prostu znacznie powszechniejsze.

Agencja zauważa jednak, że ceny szmaragdów wzrosły w ostatnich latach, głównie dzięki działaniom marketingowym podjętym przez Gemfields. Firma znacznie zwiększyła nakłady na reklamę.

Firma Gemfields Group, która wydobywa także rubiny w Mozambiku, w ubiegłym roku została przejęta przez południowoafrykańskie przedsiębiorstwo inwestycyjne Pallinghurst Resources.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane