• rozwiń
  • WIG20 2219.60 -0.46%
  • WIG30 2521.42 -0.40%
  • WIG 58619.83 -0.39%
  • sWIG80 11606.72 +0.01%
  • mWIG40 3790.38 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:44

Dostosuj

Więcej błękitnego paliwa. Polski gazoport działa pełną parą

Historyczna chwila. Pierwszy gazowiec w Świnoujściu Odtwórz: Historyczna chwila. Pierwszy gazowiec w Świnoujściu
Historyczna chwila. Pierwszy gazowiec w Świnoujściu "Źródło: TVN24 BiS"

W poniedziałek zakończył się rozładunek zbiornikowca LNG, który w niedzielę przypłynął do terminala imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To już piętnasta dostawa surowca drogą morską do Polski. W ten sposób dotarło już 3 milionów metrów sześciennego błękitnego paliwa.

Statki, które zwykle przypływają do gazoportu w Świnoujściu dostarczają ponad 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Po jego regazyfikacji, czyli zmianie stanu skupienia surowca z płynnego na lotny, otrzymuje się ponad 120 milionów metrów sześciennych gazu.


- Gdybyśmy chcieli zobrazować sobie te ilości, to z jednej dostawy - 120 milionów metrów sześciennych - jednej osobie gazu wystarczyłoby na 300 tysięcy lat. A wszystkim Polakom na trzy dni – powiedział rzecznik operatora Tomasz Pietrasieński.

- Jedną z ważniejszych właściwości skroplonego gazu, poza tym, że jest ekologiczny i bezpieczny, jest fakt, że jego objętość jest aż 600 razy mniejsza niż surowca w stanie naturalnym. Dlatego jest tak opłacalny w transporcie i magazynowaniu – wyjaśnił rzecznik.

W niecały rok od przejęcia terminala od wykonawcy i rozpoczęcia etapu eksploatacji przez należące do polskiego operatora Polskie LNG, do gazociągów w całej Polsce trafiło już 1,8 mld "normalnych metrów sześciennych gazu ziemnego".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane