• rozwiń
  • WIG20 2191.96 -0.69%
  • WIG30 2492.89 -0.66%
  • WIG 58180.65 -0.46%
  • sWIG80 11659.65 +0.43%
  • mWIG40 3798.89 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:43

Dostosuj

Ropa pomogła giełdzie. "Jesteśmy blisko punktu zwrotnego"

Ropa pomogła giełdzie. "Jesteśmy blisko punktu zwrotnego"
Foto: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Gulustan Foto: Solidne wzrosty na Wall Street, pomogła zwyżka cen ropy

Czwartek na Wall Street przyniósł początkowo niewielkie zmiany głównych indeksów, ale w drugiej połowie dnia zaczęły one systematycznie piąć się w górę. Notowaniom pomogło wyraźne odbicie cen ropy naftowej, która podrożała o ponad 3 proc.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,29 proc. i wyniósł 16.697,29 pkt.

S&P 500 wzrósł o 1,13 proc. i wyniósł 1.951,70 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,87 proc. do 4.582,21 pkt.

Wśród liderów wzrostów były United Technologies oraz Goldman Sachs.

Tech w dół

Słabo radziły sobie notowane na Wall Street spółki technologiczne. Traciły między innymi kursy największych pod względem kapitalizacji giełdowej spółek handlowanych na amerykańskiej giełdzie, technologicznych gigantów Apple i Alphabet. W końcówce notowań znaczna część ich strat została odrobiona.

W opinii analityków, częściowo za wzrosty na amerykańskiej giełdzie odpowiada zamykanie pozycji krótkich, które dały już odpowiedni zarobek inwestorom.

- Nie zostały jeszcze pokryte wszystkie krótkie pozycje. Ciągle mamy jeszcze trochę takich pozycji i będziemy obserwować ich zamykanie - uważa Daniel Deming, dyrektor zarządzający KKM Financial.

- Wcześniejsze spadki to była realizacja zysków. Jesteśmy blisko punktu zwrotnego, szukamy nowego katalizatora dla dalszego zachowania się rynków - dodał Tom Wright, dyrektor od rynków akcji w JMP Securities.

Ropa poprawia nastroje

Poprawa nastrojów na Wall Street to jednak też m.in. efekt rosnących w drugiej części dnia cen ropy naftowej. Pod koniec handlu ten wzrost przekraczał 3 proc., za jedną baryłkę płacono ponad 33 USD, a wcześniej ceny ropy spadały. Baryłka ropy WTI była wyceniana w pobliżu poziomu 31,6 USD po spadku o 1,6 proc.

- W dalszym ciągu jesteśmy przywiązani do cen ropy naftowej. Nie odważyłbym się ogłosić końca tej korelacji - powiedział Jack Ablin, główny strateg inwestycyjny z BMO Private Bank.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu wzrosły najmocniej od marca ubiegłego roku i poszły w górę o 4,9 proc. mdm. W grudniu spadły o 4,6 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 2,9 proc. mdm. Lepszy od oczekiwań okazał się również odczyt wskaźnika zamówień na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu. Wzrósł on o 1,8 proc. mdm wobec spadku o 0,7 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj analitycy oczekiwali wzrostu 0,3 proc. mdm.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 272 tys. z 262 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane