• rozwiń
  • WIG20 2184.30 +0.90%
  • WIG30 2470.47 +0.78%
  • WIG 57342.39 +0.56%
  • sWIG80 11457.22 +0.07%
  • mWIG40 3638.59 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:26

Dostosuj

Temat: Ukraina

Nord Stream 2 pod ostrzałem. "Zdrada kosztująca miliardy euro"

Nord Stream 2 pod ostrzałem. "Zdrada kosztująca miliardy euro"
Foto: Gazprom Foto: Jaceniuk: budowa Nord Streamu pozbawiła Ukrainę 1,5 mld euro dochodów

Szefowie rządów Słowacji i Ukrainy, Robert Fico i Arsenij Jaceniuk, ostro skrytykowali w czwartek w Bratysławie projekt budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego (Nord Stream 2), podkreślając, że naraża to oba te kraje na ogromne straty finansowe.

Fico oświadczył, że porozumienie między rosyjskim Gazpromem i jego europejskimi partnerami w sprawie rozbudowy Gazociągu Północnego jest "zdradą", która Ukrainę i Słowację będzie kosztowała miliardy euro.

"Pomoc" dla Ukrainy

- Od miesięcy trwają w Radzie Europejskiej rozmowy o potrzebie dopomożenia Ukrainie, by pozostała krajem tranzytowym gazu (...). Nagle Gazprom ogłasza podpisanie kontraktu z firmami z zachodnich państw członkowskich UE o budowie kolejnej magistrali Nord Streamu. Po prostu robią z nas idiotów - powiedział Fico na wspólnej konferencji prasowej z Jaceniukiem.

- Zdradzili państwo członkowskie UE - Słowację - i idą pod prąd politycznych dyskusji z Ukrainą w Radzie Europejskiej - oświadczył słowacki premier.

Podkreślił, że decyzja o budowie Nord Stream 2 stawia Ukrainę i Słowację "w sytuacji nie do pozazdroszczenia". Wskazał, że wstrzymanie tranzytu wielkich ilości gazu przez Ukrainę i Słowację pozbawiłoby stronę ukraińską miliardów euro, a słowacką - setek milionów.

Wygrały pieniądze

Fico wyraził przekonanie, że zachodnioeuropejskie firmy gazowe, które działają na terytorium państw członkowskich UE, "sprzedały inne państwa europejskie, w tym Słowację". Zapowiedział poruszenie tej kwestii na forum Rady Europejskiej.

Jaceniuk wezwał Komisję Europejską do zablokowania projektu Nord Stream 2. Uznał, że projekt ten jest sprzeczny z zasadami europejskiego rynku gazowego, wyrządza znaczną szkodę Ukrainie i Słowacji i utrzymuje energetyczne uzależnienie UE od Rosji. Wyraził nadzieję, że podjęta zostanie słuszna decyzja, "odpowiadająca nie cenie, lecz wartościom europejskim".

Ukraiński premier podkreślił, że Nord Stream 2 pozbawi Ukrainę dochodów wysokości 2 miliardów euro rocznie z tytułu tranzytu gazu. Wskazał, że ten gazociąg oznacza całkowite wykluczenie Ukrainy z dostaw tranzytowych do Unii Europejskiej. Ostrzegał, że realizacja tego projektu doprowadzi do monopolizacji szlaków dostaw do UE i podwyżek cen dla końcowych odbiorców. Zwracał uwagę, że UE straci możliwość odbierania rosyjskiego gazu najkrótszą trasą, przez Ukrainę. Skrytykował Nord Stream 2 jako projekt antyukraiński i antyeuropejski.

Bez niezależności

Jaceniuk powiedział, że już budowa Nord Streamu pozbawiła Ukrainę 1,5 mld euro dochodów z tranzytu gazu. - I nie przyniosło to Unii Europejskiej żadnej nowej niezależności energetycznej - dodał, wskazując, że i tak dostawca jest tylko jeden.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele Gazpromu, niemieckich firm E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (d. GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o przepustowości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bernard_lvy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
"Po prostu robią z nas idiotów - powiedział Fico na wspólnej konferencji prasowej z Jaceniukiem."

- nareszcie Fico zrozumiał w co jest grane!
Idiotów nie sieją, sami się rodzą - myślał Fico z Jaceniukiem iż odbiorcy od "jedynego dostawcy" chcą dostawać sr...czki gdy Ukrainiec jest zły na Putina, szczególnie w zime.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JakubW357
Tak wyglądają sojusze bez względu z kim się je zawiera. Każdy garnie do siebie.A Niemcy i Francja sprzedadzą każdego poza samym sobą .
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane