• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Ropa leci w dół. "Ceny surowca załamią się, jeśli wygra Trump"

Trump bliżej wygranej, nerwowo na rynkach Odtwórz: Trump bliżej wygranej, nerwowo na rynkach
Foto: Shutterstock Foto: Silne spadki cen ropy w USA w reakcji na przewidywany triumf Trumpa | Video: Trump bliżej wygranej, nerwowo na rynkach

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo mocno spadają, o ponad 4 proc., w reakcji na przewidywany triumf Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,07 USD, po zniżce o 1,91 USD, czyli 4,3 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,64 USD, czyli 3,6 proc., do 44,40 USD za baryłkę.

Kto wygra?

Z szacunków telewizji CNN wynika, że Donald Trump zdobywa 244 głosy elektorskie. Musi zdobyć ich 270, żeby zdobyć miejsce w Białym Domu. Jednak media światowe powoli uznają już teraz ogólną przewagę Trumpa po tym, jak zdobył głosy w niektórych kluczowych stanach, np. na Florydzie.

Inwestorzy wycofują się z wielu rynków szukając bezpiecznych "przystani", jakimi są dla nich obligacje rządowe i złoto.

- Rynek jest mocno zaniepokojony o perspektywy polityki handlowej Trumpa - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney.

Co się dzieje na rynkach?

- Na rynkach są obawy, że wprowadzenie wysokich taryf importowych na towary z Chin, Meksyku i innych krajów może spowolnić tempo wzrostu gospodarczego na świecie i doprowadzić nawet do wojen handlowych - podkreśla.

- Ceny ropy załamią się, jeśli wygra Trump - ostrzega Hong Sung KI, analityk rynku surowców w Samsung Futures Co.

- Jeśli Trump zwycięży wpływ tego na rynki będzie mocniejszy niż Brexit - ocenia.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 9 centów do 44,98 USD za baryłkę.

Co z miedzią?

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko spadają. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych kosztuje 5.221,00 USD za tonę, po spadku o 0,3 proc.

Wcześniej podczas handlu w Azji metal staniał aż o 2,3 proc. Na krótko miedź też zdołała odrobić ten silny spadek.

Wcześniejsza mocna reakcja "spadkowa" była odpowiedzią na przewidywane zwycięstwo Republikanina Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta.

Z szacunków telewizji CNN wynika, że Donald Trump zdobywa 244 głosy elektorskie. Musi zdobyć ich 270, żeby objąć fotel prezydenta USA. Jednak media światowe powoli uznają już teraz ogólną przewagę Trumpa po tym, jak zdobył głosy w niektórych kluczowych stanach, np. na Florydzie.

Inwestorzy wycofują się z wielu rynków szukając bezpiecznych "przystani", jakimi są dla nich obligacje rządowe i złoto.

We wtorek miedź na LME zdrożała o 2,7 proc., najwyżej od października. Na rynkach panował optymizm co do prognoz popytu na metale przemysłowe w Chinach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
phantomas111
Ropa tanieje a w cebulandii benzyna drożeje - bo oni przecież mają stare zapasy po wyższych cenach ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
motorniczy_4160
Zgadza się. Ale jak jest podwyżka to wtedy cena idzie w górę od razu. Wtedy nie czekają aż przyjdzie nowa dostawa. Ot takie legalne złodziejstwo. Pozdrawiam.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Super, benzyna wreszcie będzie miała normalną cenę. Choć jeśli zaprzestaną dodruku to dolar się umocni i pewnie na jedno wyjdzie.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
kiepska wiadomość dla PIS, cały świat się rozwijał, a Polska od przyjścia PIS się zwija. To teraz zobaczymy jak szybko będzie się zwijać kiedy na świecie wybuchnie kryzys.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane