• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Shell rezygnuje z Arktyki. "Rozczarowujące wyniki poszukiwań"

Shell rezygnuje z Arktyki. "Rozczarowujące wyniki poszukiwań" Odtwórz: Shell rezygnuje z Arktyki. "Rozczarowujące wyniki poszukiwań"
Foto: shell.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Koncern ogłosił, że wycofuje się z programu wierceń | Video: Shell rezygnuje z Arktyki. "Rozczarowujące wyniki poszukiwań"

Koncern Shell zakończył kontrowersyjny program wierceń w Arktyce. To efekt rozczarowujących wyników poszukiwań ropy naftowej i gazu - podaje agencja Reuters.

Brtyjski-holenderski koncern Royal Dutch Shell wydał miliardy dolarów na kosztowną próbę eksploatacji Arktyki u wybrzeży Alaski. Przeciwko programowi protestowali ekologowie, którzy ostrzegali, że wiercenia mogą spowodować katastrofę ekologiczną. 

Protesty

Aktywiści chcieli chronić wieloryby, morsy i niedźwiedzie polarne na obszarach, które zdaniem naukowców zmieniają się w szybkim tempie z powodu globalnego ocieplenia. Ekolodzy podkreślali, że wszelkie wycieki będą praktycznie niemożliwe do usunięcia ze względu na trudne warunki atmosferyczne. 

Teraz koncern ogłosił, że wycofuje się z programu wierceń w Arktyce. Jednak nie robi tego, bo uległ apelom ekologów, ale ze względu na kiepskie wyniki poszukiwań ropy naftowej oraz gazu.

- Ten sezon poszukiwań był rozczarowujący - przyznał Marvin Odum, szef Shella.

Jak podaje Reuters kiepskie wyniki i obecna rezygnacja z kolejnych odwiertów i poszukiwań nie oznaczają, że w przyszłości Shell do nich nie powróci. Firma podkreśla bowiem, że widzi duży potencjał w arktycznych złożach.

Oszczędności

Decyzja Shell jest wiązana również z planami oszczędnościowymi koncernu. Firma kilka miesięcy temu ogłosiła, że planuje zwolnić 6,5 tys. pracowników. Planowała też cięcia w inwestycjach.

To efekt utrzymujących się dłużej niż oczekiwano niskich cen ropy naftowej. Warto przypomnieć, że tylko w drugim kwartale tego roku zyski firmy spadły o 37 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane