• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

"Saudyjczycy chcą tanią ropą zaszkodzić Rosji i Iranowi"

"Saudyjczycy chcą tanią ropą zaszkodzić Rosji i Iranowi"
Foto: shutterstock.com Foto: Cena ropy jest obecnie na najniższym poziomie od maja 2010 r.

Geopolityczna rywalizacja Arabii Saudyjskiej z Iranem i Rosją o polityczne wpływy na Bliskim Wschodzie jest przyczyną spadku cen ropy na rynkach światowych - ocenia Michael Stephens, analityk think tanku RUSI (Royal United Services Institute).

Cena ropy jest obecnie na najniższym poziomie od maja 2010 r. Na ostatnim posiedzeniu OPEC 26 listopada Saudyjczycy stanowczo sprzeciwili się zmniejszeniu podaży z obecnego poziomu ok. 26 mln baryłek dziennie.

Wyraźny sygnał

"Arabia Saudyjska wyraźnie próbuje upchać na rynku tyle baryłek swojej ropy, ile się da i ile wytrzyma jej gospodarka. Wysyła sygnał pod adresem Iranu i Rosji, dwóch krajów, którym chce zaszkodzić" – cytuje Stephensa portal RUSI.

Według niego Saudyjczycy wykorzystują ropę, jako instrument w politycznej walce o odzyskanie wpływów w regionie:

"Saudyjczycy przekonani są, że ich wpływy słabną, w miarę jak Iran angażuje się w rozmowy z Zachodem ws. programu nuklearnego, ma coraz więcej do powiedzenia w płd. Iraku poprzez irackich polityków i kontrolę szyickich ugrupowań paramilitarnych i, w miarę jak prezydent Syrii Baszar al-Assad radzi sobie lepiej ze zbrojną koalicją rodzimych przeciwników i islamistów" - tłumaczy.

Rijad się odgrywa?

"Rijad czuje, że traci wpływy w regionie i usiłuje się odegrać na Rosji i Iranie – dwóch krajach, których gospodarki są mocno uzależnione od eksportu ropy i gazu. Dlatego to właśnie gospodarki irańska i rosyjska są najmocniej uderzone przez wysoką podaż saudyjskiej ropy" - zaznaczył.

Rosja i Syria są zaangażowane po stronie Baszara al-Asada w konflikcie syryjskim. Rosja ma bazę morską w Syrii, a Iran wspiera libański Hezbollah. Iran i Irak to jedyne kraje muzułmańskie rządzone przez szyitów. Odłamem szyitów są rządzący w Syrii alawici. Hezbollah także jest ugrupowaniem szyickim.

W Arabii Saudyjskiej rządzą sunnici wyznający ortodoksyjną doktrynę wahabizmu. Sunnitami są także dżihadyści Islamskiego Państwa, według niektórych doniesień finansowani przez Arabię Saudyjską.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lysa_83
"Rosja i Syria są zaangażowane po stronie Baszara al-Asada w konflikcie syryjskim" - ekspert mądry, tak jakby z Polski pochodził ??? Sam się dziwię, że Syria popiera Baszara ??? Widać Syria powinna popierać USA, albo Japonię.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Najwyzszy czas na jakis majdan w Rijadzie.
  • 0
  • 5
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane