• rozwiń

Przegląd prasy. Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2

USA grożą sankcjami za udział w budowie Nord Stream 2 Odtwórz: USA grożą sankcjami za udział w budowie Nord Stream 2
USA grożą sankcjami za udział w budowie Nord Stream 2 "Źródło: TVN24 BiS"

Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2 – pisze piątkowa "Rzeczpospolita" i zaznacza, że rząd oficjalnie nie potwierdza tych informacji. Nord Stream 2 to dziś najważniejszy temat sporny między Polską i Niemcami. Zdaniem Warszawy projekt budowy gazociągu jest szkodliwy dla całej Unii Europejskiej.

"Uważamy Nord Stream 2 za inwestycję wyjątkowo szkodliwą. Dlatego podjęcie wszelkich kroków, którą ją powstrzymają, jest zasadne. Dotyczy to także sankcji wobec konsorcjum budującego gazociąg, które mogłyby wprowadzić Stany Zjednoczone" – powiedział "Rz" Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, który jest odpowiedzialny za stosunki z Niemcami. 

Polskie starania

Gazeta zauważa, że Polska stara się zablokować Nord Stream 2, nie tylko nawiązując kontakt z Amerykanami. Warszawa prowadzi rozmowy też z Danią, która odmawia wydania pozwolenia na gazową inwestycję.

Berlin polskie starania w Waszyngtonie w sprawie Nord Stream 2 przyjmuje z irytacją jako przykład złamania europejskiej solidarności. Niemieckie źródła gazety, przyznają jednocześnie, że realizacja projektu wcale nie jest pewna. Ich zdaniem Angela Merkel szuka jeszcze kompromisowego porozumienia z Kijowem i Moskwą gwarantującego utrzymanie tranzytu części gazu przez Ukrainę.

O projekcie

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg o zdolności przesyłowej 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Według obecnego harmonogramu ma być gotowy do końca 2019 roku.

Jedynym właścicielem Nord Stream 2 jest Gazprom, partnerami finansowymi w przedsięwzięciu są europejskie firmy: Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Przeciwne budowie gazociągu są też Stany Zjednoczone.

Kilka miesięcy temu rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2. Dodała, że przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje".


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane